7 pytań, które na pewno usłyszysz na rozmowie kwalifikacyjnej

Wiele osób paraliżuje strach przed rozmową kwalifikacyjną. Zdają sobie sprawę, że od niej zależy, czy zdobędą pracę, a tym samym środki na utrzymanie siebie i rodziny.

7 pytań, które na pewno usłyszysz na rozmowie kwalifikacyjnej
Źródło zdjęć: © Fotolia © Minerva Studio

28.06.2013 | aktual.: 28.06.2013 14:59

  1. Jakie są Pana/i słabe strony?

Jest to jedno z najbardziej nielubianych pytań przez poszukujących pracy. Musisz być ostrożny, aby nie zepsuć pozytywnego wrażenia. Nie możesz odpowiedzieć, iż nie masz słabych stron, bo będzie to odebrane jako stwierdzenie aroganckie i nieszczere. Podaj cechę, która ewaluowała i teraz jest twoją mocną stroną. Innym rozwiązaniem jest odpowiedź, czego dzięki twojej słabej stronie się nauczyłeś i przez to wzbogaciłeś swoje doświadczenie.

  1. Proszę opowiedzieć coś o sobie

Najczęstszą odpowiedzią, jaką słyszy rekruter, to opis życia osobistego – stan cywilny, ilość posiadanych dzieci, zainteresowania. Nie możesz jednak mieć złudzeń – rekrutera interesuje twoje doświadczenie, sukcesy zawodowe, poziom posiadanej wiedzy. Nie opowiadaj mu szczegółów na temat swojego życia, gdyż nie taki jest cel tej rozmowy.
Wykorzystaj potencjał tego pytania. Jest ono doskonałym sposobem na przedstawienie siebie np. jako skutecznego i kreatywnego przywódcy. Dlatego opowiedz o swoich ostatnich osiągnięciach zawodowych, kompetencjach, projektach, w których uczestniczyłeś albo znaczącym rozwoju zespołu, którego byłeś leaderem.

  1. Proszę wymienić swoje sukcesy zawodowe

Pytanie to powinno być jednym z prostszych, gdyż kto inny jak nie my zna nasze osiągnięcia i sukcesy. Prawda jest jednak taka, że sprawia ono problem kandydatom, gdyż stawiając czoła kolejnym zadaniom i wyzwaniom, nie poświęcamy na analizę naszego doświadczenia zbyt dużo czasu. Wykorzystaj swoje umiejętności kierownicze i nie popełnij tego błędu. Dokonaj analizy swojego CV. Zastanów się, co osiągnąłeś w każdej firmie, które doświadczenie jest dla ciebie najbardziej pouczające, jakie korzyści przyniosłeś firmie. Wybierz i opisz te doświadczenia i działania, które wskazują na twoją skuteczność. Bądź konkretny - wymień sukcesy w liczbach, procentach, wskaźnikach. Takie dane zaświadczą o twojej wiarygodności i zrobią na pracodawcy pozytywne wrażenie.

  1. Co będzie Pan/i robił/a za 5 lat?

Z pozoru banalne pytanie, jednak odpowiedź może dużo powiedzieć o osobie starającej się o pracę. Rekruter dzięki niemu dowie się, czy planujesz swoją ścieżkę rozwoju zawodowego, czy podchodzisz poważnie do swojej kariery i posiadasz długofalowe cele zawodowe. Przedstaw je zgodnie z tzw. zasadą SMART- niech będą one konkretne, mierzalne, atrakcyjne/ambitne, realistyczne, osadzone w czasie.

  1. Co Pan/i wie na temat naszej firmy?

Tym pytaniem nie powinniśmy być zaskoczeni. Rekruter na pewno będzie chciał sprawdzić, czy odpowiednio się przygotowałeś i znasz firmę, w której chcesz pracować. Dlatego zapoznaj się ze stroną internetową firmy. Znaj produkty lub usługi, które oferuje. Sprawdź komunikaty prasowe – być może znajdziesz tam informacje o nowych inwestycjach bądź projektach. Przejrzyj portale rekrutacyjne i zobacz, czy firma równocześnie prowadzi inne procesy rekrutacyjne. Pochwal się swoim przygotowaniem. Dla firm wartościowy jest pracownik utożsamiający się z polityką firmy i rozumiejący jej kulturę.

  1. Dlaczego chce Pan/i dostać tę pracę?

Pracodawca nie chce usłyszeć odpowiedzi typu: „Chcę wyższej pensji”. Musisz pokazać mu swoją motywację do pracy właśnie w jego firmie i na tym konkretnym stanowisku, ale ponadto zaprezentować, iż będzie to znaczący krok w rozwoju twojej kariery zawodowej. Przedstaw strategię działania. Pokaż jak firma może wykorzystać twój potencjał.

  1. Czy ma Pan/i do mnie jakieś pytania?

Pamiętaj, przygotuj sobie przed rozmową pytania, które są dla ciebie ważne. Mogą dotyczyć zakresu obowiązków na danym stanowisku, samej firmy i jej produktów czy też dalszego procesu rekrutacji. Brak pytań do rekrutera świadczy o twoim braku przygotowania i małej motywacji do pracy właśnie w tej firmie.

Wymienione pytania to tylko część tego, co możesz usłyszeć. Jednak bądź pewien, że któreś z nich padnie. Dodatkowo przygotuj się merytorycznie. Dobrze przeanalizuj swoje doświadczenie, osiągnięcia oraz kompetencje. Niech rekruter nie ma wątpliwości, że dobrze przygotowałeś się do rozmowy.

ml /ag/WP.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)