Trwa ładowanie...

77 proc. Polaków uważa, że decyzja ws. "matek I kwartału" jest słuszna

77 proc. respondentów TNS Polska uznało za słuszną wywalczoną przez "matki
I kwartału" decyzję o objęciu ich systemem rocznych płatnych urlopów. 57 proc. badanych nie wie,
skąd rząd wziął na to pieniądze; 45 proc. twierdzi, że są jeszcze wolne środki w budżeci

77 proc. Polaków uważa, że decyzja ws. "matek I kwartału" jest słuszna
d2iqqhh
d2iqqhh

O ocenę ogłoszonej 28 kwietnia przez premiera Donalda Tuska decyzji w sprawie włączenia "matek I kwartału" w nowy system rocznych płatnych urlopów rodzicielskich TNS Polska zapytał w dniach 1-16 maja 1000 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat wzwyż. To ogólnopolska, reprezentatywna próba.

"Decyzja premiera wywołała zrozumiałą radość wśród jej beneficjentów, ale wzbudziła też podejrzenia o jej PR-owski charakter oraz obawy o pojawienia się żądań kolejnej grupy matek oraz o ogólną eskalację finansowych żądań różnych grup" - tak TNS Polska uzasadnia przeprowadzony sondaż.

77 proc. badanych decyzję uznało za słuszną - zdaniem 31 proc. była ona "zdecydowanie słuszna", a 46 proc. zgodziło się z oceną "słuszna". Według 10 proc. decyzja była niesłuszna, z tym, że 3 proc. uznało ją za "zdecydowanie niesłuszną".

d2iqqhh

Według TNS Polska częściej decyzję za słuszną uznają kobiety (83 proc.) niż mężczyźni (70 proc.). Ludzie z wykształceniem ponadpodstawowym akceptują ją częściej (80-81 proc.) niż z wykształceniem podstawowym (63 proc.). W tej sprawie nie mają znaczenia sympatie partyjne, a w badaniu różnica w akceptacji decyzji przez sympatyków PO (86 proc.) i PiS (87 proc.) wynosi tylko 1 punkt procentowy - podkreśla ośrodek badawczy.

Jak przypomniano w komunikacie z badań, premier swą pierwotną decyzję o wyłączeniu z systemu "matek I kwartału" tłumaczył brakiem pieniędzy. Gdy zmienił zdanie ogłosił, że środki na ten cel będą pochodzić z budżetowej rezerwy na walkę z powodzią i z oszczędności uzyskanych w obsłudze długu zagranicznego.

Sondaż pokazuje, że 57 proc. badanych nie wie, skąd rząd wziął te dodatkowe pieniądze. 26 proc. wskazała - wiedząc lub zgadując - że wziął je z rezerw w budżecie. Po 3-4 proc. zaznaczyło, że pieniądze pochodzą z innych źródeł: prywatyzacji, kredytu, obligacji i oszczędności w obsłudze długu.

Według ośrodka Polacy poparli ogłoszoną przez premiera decyzję ws. dłuższych urlopów dla rodziców, choć zapytani, czy rząd ma jeszcze pieniądze na zaspokojenie oczekiwań innych grup społecznych, tylko 15 proc. mówi, że ma ich dużo, zaś 30 proc. twierdzi, że rząd ma ich mało, a 22 proc. - że nie ma ich wcale.

d2iqqhh

Badani, których zdaniem rząd ma "wolne" pieniądze, najczęściej uważają, że powinien z nich dołożyć biednym (23 proc.), emerytom (19 proc.), bezrobotnym (14 proc.), rencistom (7 proc.), młodym ludziom (6 proc.), rodzinom wielodzietnym (5 proc.) lub matkom z dziećmi (4 proc.). Od 1 do 3 proc. badanych sądzących, że rząd ma, choćby małe, wolne pieniądze, chce, by je dołożył: rolnikom, chorym, starszym, bezdomnym, nauczycielom, inwalidom i jeszcze innym potrzebującym.(PAP)

d2iqqhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iqqhh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj