Trwa ładowanie...
d2fg3qn
zus
16-06-2005 14:10

8,5 mln osób może otrzymać dodatek z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował
8,5 mln osób o możliwości uzyskania dodatku pieniężnego dla
najuboższych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia
przedemerytalne albo zasiłek emerytalny.

d2fg3qn
d2fg3qn

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował 8,5 mln osób o możliwości uzyskania dodatku pieniężnego dla najuboższych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne albo zasiłek emerytalny.

Pierwsi uprawnieni do ich otrzymania składają już wnioski do ZUS - poinformowała w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami prezes Zakładu Aleksandra Wiktorow.

Jeśli wnioski dotrą do ZUS jeszcze w czerwcu, dodatek zostanie wypłacony do końca sierpnia. Wnioski o dodatki, które wpłyną w lipcu, będą realizowane do końca września. Ostateczną datą przesłania wniosku jest 30 września - przypomina prezes ZUS - bo po tej dacie roszczenia przedawniają się.

Ustawa, którą prezydent podpisał 9 czerwca, nałożyła na ZUS obowiązek poinformowania obywateli do 15 czerwca o możliwości uzyskania takiego dodatku. Pozostałe przepisy ustawy wchodzą w życie po dwóch tygodniach od ogłoszenia ustawy. W przesłanej 8,5 mln osób informacji ZUS podał wykaz wszystkich dokumentów, które pozwolą na wypłatę tych świadczeń, choć nie ma jeszcze rozporządzenia określającego wzór wniosku. Może się ono ukazać dopiero po wejściu w życie całej ustawy.

d2fg3qn

Ustawa przewiduje wypłacanie raz w roku specjalnego dodatku pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz osób otrzymujących świadczenia przedemerytalne lub zasiłek emerytalny, jeśli dochód w ich rodzinach nie przekracza 9,6 tys. zł na osobę rocznie.

Dodatek, to 10 proc. różnicy między rocznym dochodem uzyskanym w rodzinie osoby uprawnionej do emerytury, renty lub innych świadczeń, a ustaloną w ustawie kwotą 9,6 tys. zł. Zasiłek nie będzie wypłacany, jeśli wyliczony dodatek będzie wynosił mniej niż 20 zł. Najwyższy dodatek dla emeryta to 313 zł - gdy otrzymuje on najniższą emeryturę. Dodatek ma być wypłacany co rok, jeśli nie nastąpiła waloryzacja emerytur, rent lub innych świadczeń.

Ubiegający się o dodatek wysyła do ZUS wniosek o jego przyznanie. Jeśli wnioskujący nie osiągał żadnych dodatkowych dochodów oprócz emerytury lub renty z ZUS, a jego współmałżonek również uzyskuje tylko taką emeryturę lub rentę, wystarczy oświadczenie, że nie było dodatkowych dochodów.

Jeśli dodatkowe dochody były, należy do wniosku dołączyć informację o nich - np. zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, lub z gminy o wielkości gospodarstwa rolnego.

Według ZUS, napłynie około 5 mln wniosków, a ok. 3,5 mln osób uzyska ten dodatek. Wiktorow zapewniła, że jeśli będzie to potrzebne, przedłuży godziny przyjmowania interesantów i skieruje więcej osób do ich obsługi.

ZUS nie podaje innej łącznej kwoty, którą trzeba będzie przeznaczyć na dodatki, niż wskazywane w uzasadnieniu poselskiego projektu w Sejmie - 1,3 mld zł.

d2fg3qn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fg3qn