Trwa ładowanie...
d48gwig
sondaż
18-05-2005 14:25

87% Polaków uważa, że sytuacja na rynku pracy jest zła

87% Polaków uważa, że sytuacja na rynku
pracy jest zła lub bardzo zła; tylko 2% ocenia ją jako dobrą -
wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Większość respondentów jest przekonana, że taka
sytuacja utrzyma się w najbliższym roku.

d48gwig
d48gwig

Obecną sytuację na rynku pracy 47% respondentów uznało za bardzo złą, 42% - za złą. Zaledwie sześciu na stu ankietowanych uznaje tę sytuację za przeciętną i tylko dwóch na stu ocenia ją pozytywnie.

Respondenci negatywnie ocenili sytuację na lokalnych rynkach pracy, w swoich miejscowościach i regionach. Ponad jedna czwarta ankietowanych (28%) sądzi, że w ich miejscowości lub okolicy nie ma żadnej pracy, prawie połowa (45%) uważa, że trudno tam znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie.

Zdaniem 24% respondentów można wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno jest o pracę odpowiednią. Tylko co setny respondent jest zdania, że bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę. Lepiej oceniana jest sytuacja w wielkich miastach niż na wsiach i w małych miasteczkach.

W ocenie ponad połowy ankietowanych (57%) sytuacja na rynku pracy nie ulegnie zmianie w ciągu najbliższego roku; 16% uważa, że się pogorszy. Tylko 15% respondentów ma nadzieję na poprawę, ale nikt nie wierzy w zdecydowaną poprawę.

d48gwig

Większość ankietowanych (53%) nie obawia się zagrożenia bezrobociem; z możliwością utraty pracy liczy się 40% respondentów. Najbardziej zagrożeni utratą pracy czują się badani, w których rodzinach dochód na osobę jest niższy niż 300 zł (w Polsce jest 5 mln takich rodzin), ludzie młodzi oraz robotnicy.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 3 mln bezrobotnych, prawo do zasiłku ma jedynie 420 tys. osób.

Badania "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 6-9 maja na reprezentatywnej próbie 1052 dorosłych mieszkańców Polski.

d48gwig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48gwig