ABB, Schraner i Procter&Gamble otwierają zakłady
Szykuje się tydzień pełen fajerwerków. W środę zakład otwiera w Aleksandrowie Łódzkim koncern Procter&Gamble. W czwartek po sąsiedzku produkcję rozpoczyna inny światowy gigant - koncern ABB. Na deser, w piątek w Łęczycy fabrykę otwiera szwajcarska fabryka Schraner.
22.09.2009 | aktual.: 22.09.2009 11:39
Aleksandrowski zakład Procter&Gamble ma wytwarzać kosmetyki linii Olay. Będzie to największa fabryka tego amerykańskiego koncernu w całej Europie. Na początek zadeklarowano zatrudnienie 210 osób, choć ekonomiści wiedzą, że P&G słynie z ostrożności, więc liczba ta może jeszcze wzrosnąć.
Budowa zakładu trwała rok. Inwestycję oszacowano na 50 mln dolarów.
W ceremonii otwarcia udział weźmie... pełnomocnik premiera ds. równego statusu mężczyzn i kobiet Elżbieta Radziszewska. Dlaczego? - Bo kosmetyki Olay są przeznaczone dla pań - odpowiadają w P&G.
Dzień po P&G oficjalnie pierwszy aleksandrowski zakład otwiera szwedzko-szwajcarska grupa ABB. Jej fabryka będzie produkować silniki elektryczne dla cementowni, oczyszczalni ścieków i przemysłu metalurgicznego. Wszystkie będą wysyłane na eksport. Pracę ma tu znaleźć 150 osób. W walce o tę inwestycje pokonaliśmy m.in. Łotyszy, Słowaków i Rumunów.
Z kolei w piątek w Łęczycy startuje fabryka szwajcarskiej spółki Schraner. To już wydarzenie mniejszego kalibru. Firma produkująca stalowe elementy m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego zatrudni 20 osób.
Prawdopodobnie będzie to ostatnie otwarcie w tym roku. Na październik zaplanowano uroczyste uruchomienie łódzkiej fabryki australijskiego koncernu Amcor. Impreza może się jednak przesunąć na wiosnę, jeśli australijscy szefowie firmy nie będą mogli przyjechać na jesienią uroczystość.
Na szczęście to tylko kwestia przecięcia wstęgi, bo fabryka już zaczęła produkcję na łódzkim Nowym Józefowie. Zakład wytwarza opakowania do batonów, płatków śniadaniowych, kawy i herbaty. Zatrudnia ponad 200 osób.
W tym roku w woj. łódzkim uroczyście otwarto dwie japońskie firmy. Działalność nowoczesnego magazynu Frigo Logistic zainaugurowano z zachowaniem wschodniego ceremoniału: specjalnym młotkiem rozbito wieko beczki z alkoholem. Jednak dotychczasowym hitem było otwarcie łódzkiego centrum informatycznego Fujitsu Services. W biurowcu Textorial Park pracować będzie w przyszłości ponad pół tysiąca osób. Do końca tego roku - 200.
Fujitsu dostało zezwolenie na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w 2009 r. Pozostałe inwestycje rozpoczęto w poprzednich latach. Niestety, 2009 r. nie był tak udany jak poprzednie, jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych inwestorów. Wśród 13 firm, które ogłosiły plany w ostatnich miesiącach, jedynym dużym przedsięwzięciem jest centrum Fujitsu. Wśród pozostałych trudno szukać gigantów na miarę Della, Gillette i Indesitu.
- W tym roku mamy zdecydowanie więcej inwestorów polskich, co w latach poprzednich było rzadkością - mówi Marek Cieślak, prezes ŁSSE. - Teraz wiele nowych inwestycji polegać będzie na rozbudowie istniejących już zakładów.
W 2009 r. inwestycje zapowiedziały Fujitsu, Ceramika Paradyż, Ceramika Tubądzin, Wagran, HSV, Trasko, Adamed, Cortizo, Cedrób, Logistic Ser-vices, Lampre. Zezwolenie na budowę kolejnego zakładu w Aleksandrowie dostało też ABB - ale tym razem w grę wchodzi tylko 12 miejsc pracy. W sumie inwestorzy stworzą 1058 etatów.