Abonament radiowo-telewizyjny: i wszystko jasne

Nowelizacja ustawy abonamentowej, zgodnie z którą opłaty na radio i telewizję nie będą musieli uiszczać emeryci i trwale niezdolni do pracy renciści, a także: bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych, wejdzie w życie, ale bez niektórych poprawek Senatu - zdecydował w środę Trybunał Konstytucyjny.

Abonament radiowo-telewizyjny: i wszystko jasne
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

04.11.2009 | aktual.: 04.11.2009 16:27

Nowelizacja ustawy abonamentowej głosząca, że opłaty na radio i telewizję nie będą musieli uiszczać emeryci i trwale niezdolni do pracy renciści, a także bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych, wejdzie w życie, ale bez niektórych poprawek Senatu - zdecydował w środę Trybunał Konstytucyjny.

Według TK forma niektórych senackich poprawek była w istocie własną inicjatywą ustawodawczą, co jest niezgodne z konstytucją.

TK zakwestionował m.in. poprawkę, która obejmowała zwolnieniem z abonamentu dodatkową grupę - osoby, wobec których stwierdzono nieważność orzeczeń wydanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Zwolnieni z abonamentu rtv nie będą też internowani w stanie wojennym.

Za niezgodne z ustawą zasadniczą TK uznał także poprawkę, która zakładała, że osoby, które opłaciły abonament za rok z góry, a w wyniku nowelizacji zostały objęte zwolnieniem z jego opłacania otrzymają zwrot pieniędzy.

TK zakwestionował ponadto umożliwienie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji dokonania nowego podziału środków abonamentowych na przyszły rok między radio i telewizję, który uwzględni przewidziane ustawą zwolnienia i wynikający z nich ubytek w abonamencie.

Źródło artykułu:PAP
decyzjatvprtv
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)