Trwa ładowanie...
zarobki

Absolwenci chcą pracować już za 1,9 tys. zł

Polscy studenci i absolwenci, podejmując pierwszą pracę, chcieliby średnio na rękę zarabiać nieco ponad 1900 zł

Share
Absolwenci chcą pracować już za 1,9 tys. zł
dwduah6

Polscy studenci i absolwenci, podejmując pierwszą pracę, chcieliby średnio na rękę zarabiać nieco ponad 1900 zł, czyli około 500 zł mniej niż wynosi średnia krajowa netto - wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego dla portalu Pracuj.pl przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych.

- Wynagrodzenie jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze pracy. W miarę jednak polepszania się sytuacji na rynku pracy na znaczeniu będą zyskiwać także inne kwestie, jak: rozwiązania ułatwiające pogodzenie życia zawodowego z prywatnym, atmosfera w miejscu pracy czy wizerunek pracodawcy. Warto zatem, by firmy miały to na uwadze i już dziś pracowały na swą dobrą opinię - mówi Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

Z badań wynika, że oczekiwania młodych pracowników rosną wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Po 3 latach pracy oczekują wynagrodzenia średnio na poziomie 3448 zł netto.

dwduah6

Tradycyjnie już, zdecydowanie większe oczekiwania finansowe mają absolwenci uczelni technicznych - średnio w pierwszej pracy chcieliby zarabiać 2155 zł netto, czyli o ponad 300 zł więcej niż ich koledzy po studiach humanistycznych.

Z badań wynika też, że nie tylko płace mają wpływ na wybór pracy. Aż 68% badanych twierdzi, że najważniejszym powodem, dla którego zdecydowaliby się pracować w wybranym sektorze jest to, by praca była zgodna z ich zainteresowaniami. Zaś 37% badanych nie chciałoby być pracownikiem firmy, o której źle się mówi.

dwduah6

Podziel się opinią

Share
dwduah6
dwduah6