ABW ws. zatrzymania zorganizowanej grupy przestępczej (komunikat)

...

16.11.2012 07:35

16.11. Warszawa - ABW informuje:

Na początku października 2012 r. funkcjonariusze czeskiego urzędu ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Policyjnej Służby Kryminalnej i Śledczej (UOOZ) zatrzymali trzech obywateli Czech wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się międzynarodowym obrotem bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi.

Do ich zatrzymania doszło dzięki ścisłej współpracy UOOZ z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która polegała na przeprowadzeniu wspólnej operacji, w ramach której m.in. uzyskano materiał dowodowy pozwalający postawić ww. zarzuty. W przypadku udowodnienia im winy, grozi im kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Dzięki tym działaniom zlikwidowany został kanał przemytu materiałów wybuchowych i broni do Polski.

W tej sprawie urząd ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej Policyjnej Służby Kryminalnej i Śledczej (UOOZ) wydał oficjalny komunikat:

Kolejny przykład handlu bronią

Praga 9 listopada 2012 roku - Detektywi UOOZ postawili zarzuty o niedozwolone posiadanie broni trzem mężczyznom, którzy mieli handlować bronią, w tym pierwotnie niedziałającą.

Zorganizowaną grupę zatrzymała grupa interwencyjna na początku października br. w ramach akcji kryp. "Nuget". Detektywom UOOZ ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej udało się ujawnić kolejną grupę osób, która zamierzała realizować "swoje cele biznesowe" w zakresie handlu bronią. Prawie po pół roku od chwili, gdy detektywi w tej sprawie rozpoczęli pierwsze czynności w ramach śledztwa, została zrealizowana akcja sił specjalnych morawsko - śląskiej dyrekcji policji RCZ, która zakończyła się zatrzymaniem a potem przedstawieniem zarzutów trzem podejrzanym.

UOOZ współpracował z ABW

Detektywi z UOOZ w okolicach połowy 2011 roku uzyskali cenne informacje mogące świadczyć o tym, że na terenie województwa morawsko - śląskiego operuje zorganizowana grupa osób, która oferuje sprzedaż większej ilości broni, amunicji, zamówień dodatków i materiałów wybuchowych. Z uwagi na fakt, że wspomniany asortyment towaru miał być oferowany głównie klientom zagranicznym, detektywi rozpoczęli intensywną współpracę przede wszystkim z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) z Polski. Na celowniku detektywów pojawili się 3 obywatele RCZ w wieku 40, 47 i 59 lat z miast Tfinec, Frydek - Mistek i Karviny. Ta trójka kupowała co najmniej od początku 2011 roku, rekonstruowała i dalej odsprzedawała poprzez oferowanie także i pierwotnie niefunkcjonalnej np. broni długiej (karabin wzór 58). W ofercie mieli i inną broń, jak np. karabiny wzór 61 i 26. Zainteresowani wszakże mogli być także usatysfakcjonowani ofertą w postaci amunicji, pistoletami, tłumikami itp.

I ponownie "nie w pełni wartościowa broń"

Do przerabiania pierwotnie niedziałającej broni dochodziło w pomieszczeniach pewnej firmy na północy Moraw. Tam też miały odbywać się spotkania wszystkich podejrzanych. W pomieszczeniach tych w efekcie dokonanych rewizji także innych pomieszczeń ujawniono kompletne zestawy broni zrekonstruowanej, w tym poszczególne jednostki broni. Detektywi nie posiadają żadnego sygnału mogącego świadczyć, by kierownictwo firmy było świadome, że jeden z jej pracowników posiadał "takie właśnie hobby" lub że firma partycypowała w procederze. Jaka ilość broni lub ich części zamiennych mogła grupa w danym okresie czasu wyekspediować jest przedmiotem obecnie prowadzonego śledztwa, podobnie jak ilość środków finansowych, które mogła grupa zarobić. Dla przykładu cena karabinu wahała się w granicach 1 tysiąca EURO. Klientów - odbiorców grupa poszukiwała poza Czechami, głównie w Polsce.

Oprócz broni także narkotyki

Trójce zatrzymanych zostały postawione zarzuty o nielegalne posiadanie broni, którego to przestępstwa mieli dopuścić się jako członkowie zorganizowanej grupy przestępczej. W przypadku udowodnienia im winy grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Jeden z podejrzanych co więcej jest ścigany za szczególnie poważne przestępstwo tj. niedozowanej produkcji i obrotu materiałami psychotropowymi i truciznami. W kwietniu 2011 roku miał gratis oferować "produkt wzorcowy - reklamowy", zawierający 0,31 g metaamfetaminy (pervitin) w celu pozyskania potencjalnych nabywców w Niemczech. W przypadku zainteresowania oferowanym towarem miał obiecywać min. kolejnych 100 gramów. Zgodnie z §283 ust. 1, pkt. 2 litera c) kk grozi oskarżonemu w przypadku udowodnienia winy kara pozbawienia wolności od 2 do 10 lat i przepadek mienia. Najmłodszy z oskarżonych, którego detektywi traktują jako szefa grupy, przebywa w areszcie tymczasowym, kolejni dwaj odpowiadają z wolnej stopy. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Karwinie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ sewa/

Źródło artykułu:PAP
gangprzestępczośćabw
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także