Trwa ładowanie...
d3d288l

ABW: zatrzymanie osób fałszujących faktury VAT (komunikat)

...

Share
d3d288l

12.12. Warszawa - ABW informuje:

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Częstochowie, zatrzymali kolejne trzy osoby wchodzące w skład grupy przestępczej. Osoby te fałszowały faktury VAT i posługiwały się nimi w celu wyłudzenia kredytów bankowych oraz zaniżania należności podatkowych. Z tego tytułu Skarb Państwa oraz instytucje bankowe poniosły wielomilionowe straty. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

W wyniku śledztwa prowadzonego przez ABW od 2012 r., nasi funkcjonariusze ustalili, że grupa działała na terenie województw śląskiego i świętokrzyskiego od co najmniej 2010 r. Przestępcze działania realizowano przy pomocy podmiotów gospodarczych formalnie prowadzących swoją działalność.

d3d288l

Proceder ten polegał na wystawianiu fikcyjnych faktur VAT, które służyły do wyłudzenia kredytów na szkodę instytucji bankowych oraz zaniżania podstawy opodatkowania podatkiem VAT oraz podatkiem dochodowym.

W sprawie przeszukano kilkanaście podmiotów gospodarczych, ujawniając fikcyjne faktury opiewające na kwotę ponad 16 mln złotych.

Działania funkcjonariuszy ABW odbywały się przy współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej w Katowicach.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenia kredytu bankowego w kwocie 5 mln zł. Zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe, dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Grozi im do 10 lat więzienia.

d3d288l

Przypomnijmy, że w październiku br., w ramach tego śledztwa, funkcjonariusze ABW zatrzymali dwie osoby.

Dotychczas w śledztwie postawiono zarzuty 8 osobom.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

d3d288l

Podziel się opinią

Share
d3d288l
d3d288l