Adamczyk: projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego trafił do konsultacji (opis)

Projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego trafił do konsultacji publicznych - poinformował w piątek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Jak wskazał, celem inicjatywy jest usprawnienie procesu inwestycyjnego.

30.09.2016 16:25

Podkreślił, że to bardzo obszerny projekt zawierający zmiany dotyczące m.in. planowania zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego, prawa geodezyjnego, prawa kartograficznego i gospodarki nieruchomościami.

Adamczyk, który wziął udział w centralnych obchodach Dnia Budowlanych 2016 w Warszawie, przekonywał, że projekt spełnia "podstawową zasadę - jest kompromisem, ale jest dobrą propozycją w otoczeniu prawnym procesu inwestycyjnego, który () usunie inwestorski tor przeszkód".

Obecny na uroczystości wiceminister w MIB Tomasz Żuchowski powiedział, że w tym momencie ministerstwo oczekuje krytycznych i konstruktywnych uwag do projektu, które pomogą rozwiązywać problemy.

"Deklaruję, że będzie z naszej strony pełna otwartość, jeśli chodzi o dialog z branżą" - podkreślił wiceminister.

"Dzisiaj dajemy pełną swobodę inżynierom, pełną swobodę wykonawcom, jeśli chodzi o kształtowanie ustroju wewnętrznego, wewnątrz bryły budynku. To będzie poza administracją inwestycyjną" - dodał Żuchowski.

Jak przekonywał na początku września Adamczyk, kodeks dedykowany jest wszystkim Polakom, którzy użytkują obiekty budowlane, tym, którzy chcą żyć w uporządkowanej przestrzeni publicznej, tym, którzy chcą realizować inwestycje budowlane bez zbędnego wysiłku, bez zbędnych procedur, bez zbędnych kosztów. Kodeks budowlany będzie regulował cały proces inwestycyjny, od ochrony przestrzeni, od wskazywania miejsc, gdzie można lokować inwestycje do oddania do użytkowania obiektu budowlanego.

Z kolei wiceminister Tomasz Żuchowski wyjaśniał, że w przypadku prostych przedsięwzięć, głównie budownictwa jednorodzinnego nowe przepisy będą zakładały wprowadzenie zgody inwestycyjnej - jednej zintegrowanej decyzji w ramach tzw. jednego okienka, zastępującej wszystkie dotychczasowe zgody i decyzje administracyjne, w tym pozwolenie na budowę. Głównym podmiotem wydającym zgody inwestycyjne będzie starosta.

W zakresie budownictwa jednorodzinnego organ ten będzie dbał o właściwą lokalizację oraz parametry zewnętrzne planowanego budynku. Wszystkie rozwiązania wewnątrz budynku mają być w gestii projektanta i kierownika budowy.

Przewidziana jest także powszechność planów zagospodarowania przestrzennego i powołanie centralnego rejestru wszystkich dokumentów planistycznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)