Trwa ładowanie...
dz8iuhs

ADP: Firmy Nowoczesnej Gospodarki zwiększyły zatrudnienie o 4,19% r/r w I półr.

Warszawa, 24.09.2015 (ISBnews) - Cała Nowoczesna Gospodarka w I połowie roku odnotowała 4,19% wzrost zatrudnienia wynika z najnowszego raportu "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2015", opracowanego przez ADP Polska.

Share
dz8iuhs

"Okres ten był również dobry dla całego rynku. Jak wynika z danych GUS, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 1,1% w okresie styczeń-czerwiec, co stanowiło istotną poprawę i dobry prognostyk wobec ujemnych wartości z 2013 r. i dodatnich, ale poniżej 1% wskaźników z 2014 r." - czytamy w raporcie.

Pierwsza połowa 2015 r. pod względem dynamiki zatrudnienia była najlepsza dla sektora produkcyjnego Nowoczesnej Gospodarki. Mniejsze firmy (do 500 pracowników) specjalizujące się w produkcji zwiększyły zatrudnienie aż o 6,97% (vs I poł. 2014 r.), co stanowiło najlepszy wynik w Nowoczesnej Gospodarce - jednocześnie niemal 7-krotnie wyższy od średniej ogólnorynkowej badanej przez Główny Urząd Statystyczny. W okresie kwiecień-czerwiec 2015 r. firmy produkcyjne zwiększyły zatrudnienie o 5,86%, odnotowano również zbliżone wyniki w firmach różnej wielkości (+5,91% w firmach do 500 pracowników i +5,85% w firmach powyżej 500 pracowników).

"Dla porównania, firmy specjalizujące się w usługach odnotowały 3,19% wzrost zatrudnienia w II kw. (+3,37% w I poł.), przy czym w mniejszych firmach dynamika wyniosła +4% (+4,37% w I poł.), a w większych +2,73% (+2,8% w I poł.). I połowa 2015 r. była zatem bardziej przychylna dla sektora produkcyjnego, a z kolei w sektorze usług - była istotnie lepsza dla mniejszych przedsiębiorstw" - czytamy w raporcie.

dz8iuhs

"Ponad 4% wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki to doskonały wynik. Owszem, widzimy pewne wyhamowanie wobec wzrostu obserwowanego na początku roku, ale jest ono naturalne" - skomentował menedżer ds. sprzedaży w ADP Mariusz Koczwara, cytowany w komunikacie.

Podkreślił również, że przy rekordowych wzrostach podawanych przez GUS, Nowoczesna Gospodarka nadal wyprzedza ogół rynku o ponad trzy długości, nie wspominając nawet o mniejszych firmach produkcyjnych, które odnotowały niemal 7-krotnie lepszy wynik od ogółu.

W jego ocenie, najbardziej innowacyjne firmy niezmiennie będą napędzać rozwój polskiego biznesu.

Raport "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2015" jest jedenastym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki. Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q1 2012 - Q2 2015, które zostały zestawione z danymi GUS. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami.

Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych, w tym ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu.

(ISBnews)

dz8iuhs

Podziel się opinią

Share
dz8iuhs
dz8iuhs