ADP: Mniejsze firmy zwiększyły zatrudnienie o 7,13% r/r w III kw. 2015 r.
Warszawa, 03.12.2015 (ISBnews) - Największą dynamikę zatrudnienia w III kw. 2015 r. odnotowały mniejsze firmy, zatrudniające do 500 pracowników specjalizujące się w produkcji - zwiększyły one zatrudnienie o 7,13% r/r, wynika z raportu ADP Polska. Jest to wynik ponad 7-krotnie wyższy od średniej ogólnorynkowej badanej przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).
"Z bardzo dobrym wynikiem III kw. 2015 r. zakończyły również duże firmy produkcyjne, zatrudniające powyżej 500 pracowników. W przedsiębiorstwach tego segmentu pracę znalazło o 5,79% osób więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem, dzięki czemu średnia ważona dla całego sektora produkcyjnego wyniosła +5,98%. Z kolei przedsiębiorstwa specjalizujące się w usługach, ze wzrostem na poziomie 3,10%, odnotowały niemal dwukrotnie niższą dynamikę zatrudnienia niż przedsiębiorstwa produkcyjne. W mniejszym firmach usługowych dynamika wyniosła +5,24%, a w większych zaledwie +2,10%" - czytamy w komunikacie poświęconemu raportowi "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2015".
Według ADP Polska, zgromadzone wyniki pokazują, że III kw. był bardziej przychylny nie tylko dla sektora produkcyjnego, ale również - zarówno w produkcji, jak i usługach - był znacznie lepszy dla mniejszych przedsiębiorstw. "Firmy zatrudniające poniżej 500 pracowników zanotowały wynik o 5,62% lepszy niż przed rokiem. Z kolei, w dużych firmach wzrost zatrudnienia ukształtował się na poziomie 3,63%" - podano również.
Jak wynika z porównania danych ADP Polska i GUS, najbardziej innowacyjne spółki w Polsce nadal rozwijają się znacznie dynamiczniej w porównaniu do średniej rynkowej, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w kreowaniu największej liczby nowych miejsc pracy. Awangarda biznesu napędza rozwój całego rynku, poprawiając jednocześnie kondycję całej gospodarki.
"Przedsiębiorstwa produkcyjne umocniły swoją pozycję lidera Nowoczesnej Gospodarki i napędzają rozwój całego rynku. Szczególnie mogą cieszyć kolejne rekordowe wyniki mniejszych firm produkcyjnych, które pokazują, że przedsiębiorstwa te 'odrobiły lekcję' i odważnie wdrażają rozwiązania umożliwiające dynamiczny rozwój. Cieszy również stabilny rozwój całego sektora Nowoczesnej Gospodarki. Kolejny kwartał zakończony ponad 4-proc. wzrostem zatrudnienia stanowi potwierdzenie, że otwartość na innowacje oraz skłonność do implementacji rozwiązań usprawniających zarządzanie biznesem przynosi wymierne efekty" - skomentowała wyniki raportu menedżer ds. rozwoju ADP Polska Iwona Kubeczek, cytowana w komunikacie.
Według niej, Polska nadal postrzegana jest, jako jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Europie Środkowo-Wschodniej. "Z kwartału na kwartał dystans pomiędzy Nowoczesną Gospodarką a ogółem przedsiębiorstw będzie niwelowany, trzeba mieć świadomość, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw jeszcze długo nie osiągnie poziomu rejestrowanego przez awangardę biznesu - dodała.
Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie I kw. 2012 - III kw. 2015, które zostały zestawione z danymi GUS, reprezentatywnymi dla całego rynku pracy w Polsce. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Próba badawcza to ponad 130 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych oraz ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu.
(ISBnews)