Trwa ładowanie...

Agencja Moody's obniżyła rating Rosji

Agencja Moody's obniżyła w piątek rating kredytowy Rosji do Baa2, który tylko dwa stopnie dzielą od poziomu śmieciowego. Jako powód podano m.in. spadek zaufania inwestorów, ucieczkę kapitału i niekorzystne prognozy wzrostu, wywołane przez konflikt na Ukrainie.

Share
Agencja Moody's obniżyła rating RosjiŹródło: AFP, fot: alexey nikolsky
d3vcy6x

Perspektywa ratingu pozostaje negatywna, co znaczy, że w przyszłości ocena wiarygodności kredytowej Rosji może jeszcze zostać obniżona.

Zbrojna konfrontacja na Ukrainie i eskalacja wymierzonych w Moskwę sankcji najprawdopodobniej będą miały coraz bardziej niekorzystny wpływ na rosyjską gospodarkę - wyjaśnia agencja w komunikacie.

Obecna sytuacja odbija się na zaufaniu konsumentów i inwestorów - zauważa Moody's, prognozując, że jeszcze w tym roku w Rosji spadnie tempo realnego wzrostu, a tendencja spadkowa utrzyma się co najmniej do połowy przyszłego roku.

d3vcy6x

Agencja wskazuje równie, że Rosja boryka się z ucieczką kapitału za granicę, co jest spowodowane ograniczeniami dla rosyjskich pożyczających w dostępie do międzynarodowych rynków. Od drugiego kwartału br. rząd Rosji i rosyjskie firmy w znacznym stopniu są z nich "wyłączone" - zaznacza Moody's.

Ponadto gospodarka Rosji, która z eksportu energii pokrywa około połowy federalnych rezerw budżetowych, cierpi z powodu niskich cen ropy - zauważono w komunikacie.

d3vcy6x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vcy6x
d3vcy6x