Trwa ładowanie...

Agencja S&P utrzymała rating Rosji na poziomie BBB-

Agencja ratingowa S&P podtrzymała w piątek rating kredytowy Rosji na poziomie BBB- z perspektywą negatywną. S&P uznała, że rząd zdoła utrzymać relatywnie umiarkowane zadłużenie. Wcześniej pojawiły się pogłoski, że agencja obniży notę do poziomu śmieciowego.

Share
Agencja S&P utrzymała rating Rosji na poziomie BBB-Źródło: AFP, fot: alexey nikolsky
d1n3swp

S&P poinformował, że utrzymuje obecną notę ze względu na zagraniczne aktywa netto, jakie ma Rosja, oraz umiarkowane zadłużenie rządu.

Nota jest jednak bardzo niska z powodu "strukturalnej słabości rosyjskiej gospodarki, a zwłaszcza jej uzależnienia od ropy i gazu (...). Relatywna słabość rosyjskich instytucji politycznych i gospodarczych również wpływa na niską ocenę i pogarsza konkurencyjność tej gospodarki oraz jej klimat biznesowy i inwestycyjny" - głosi komunikat S&P.

Agencja utrzymała jednak również perspektywę negatywną; "możemy obniżyć nasz rating Rosji w ciągu następnych 18 miesięcy", jeśli sytuacja kraju będzie się pogarszać "szybciej niż to obecnie przewidujemy" - informuje S&P.

d1n3swp

BBB- to tylko o jeden szczebel ponad poziomem śmieciowym.

18 października inna wielka agencja ratingowa, Moody's, obniżyła rating kredytowy Rosji do Baa2, który tylko dwa stopnie dzielą od poziomu śmieciowego.

Wcześniej pogłoski, że agencja obniży notę do poziomu śmieciowego, wpłynęły na notowania rubla; na Moskiewskiej Międzybankowej Giełdzie Walutowej po raz pierwszy w historii kurs euro wobec rubla przekroczył psychologiczny próg 53 RUB za 1 EUR.

Od początku 2014 roku rubel stracił na wartości około 25 proc. W świecie finansowym spadek wartości waluty o ponad 20 proc. w skali roku uważany jest za kryzys walutowy - podał dziennik "Wiedomosti".

d1n3swp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n3swp