Trwa ładowanie...
d36dl17

Akcje w spadku? Będą zmiany podatkowe

Po nowym roku posłowie PO złożą projekt nowelizacji ustawy o PIT, który zmieni zasady opodatkowania dochodu z odziedziczonych papierów wartościowych, np. akcji - poinformował PAP poseł Jakub Szulc (PO) z sejmowej komisji finansów publicznych.
Share
Akcje w spadku? Będą zmiany podatkowe
Źródło: WP.PL
d36dl17

- Przepisy są mniej więcej gotowe i uzgodnione. Projekt będziemy składać tuż po nowym roku, mam nadzieję, że na kolejnym posiedzeniu Sejmu - powiedział Szulc.

Wyjaśnił, że zaproponowana zmiana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie obszerna - nowe regulacje mają dotyczyć jedynie opodatkowania dochodu ze sprzedaży odziedziczonych w spadku, np. akcji czy jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Chodzi o to, by podatkowi polegała różnica między kosztem zbycia i kosztem nabycia takich papierów przez spadkodawcę.

- Dzisiaj podatek dochodowy jest odprowadzany od całej wartości sprzedaży, a koszty uzyskania przychodu wynoszą zero. Zasadne byłoby uznanie, że faktycznie dochodem w takim przypadku jest różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia papierów przez spadkodawcę - powiedział Szulc.

d36dl17

Nieuwzględnienie kosztów nabycia papierów sprzedawanych papierów wartościowych powoduje, że w rzeczywistości opodatkowany jest przychód z ich sprzedaży, a nie dochód.

Ministerstwo finansów poinformowało PAP, że na razie nie może ocenić propozycji zmian. - Ocena propozycji posła Jakuba Szulca dotyczących zasad opodatkowania dochodów ze sprzedaży akcji, udziałów bądź jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych objętych w drodze dziedziczenia będzie możliwa dopiero po ich otrzymaniu przez Ministerstwo Finansów - powiedziała rzeczniczka prasowa ministerstwa Wiesława Dróżdż.

d36dl17

Podziel się opinią

Share
d36dl17
d36dl17