Trwa ładowanie...

Aktywa TFI przekroczyły 200 mld zł w czerwcu po raz pierwszy w historii

Aktywa netto funduszy inwestycyjnych przekroczyły po raz pierwszy poziom 200 mld zł w czerwcu, wynika z danych Analiz Online. W skali miesiąca środki zgromadzone w funduszach wzrosły o +2,3%, czyli o +4,6 mld zł. 

Aktywa TFI przekroczyły 200 mld zł w czerwcu po raz pierwszy w historiiŹródło: Fotolia, fot: NAN
d4e6wqy

"W czerwcu wartość aktywów netto zarządzanych przez krajowe fundusze inwestycyjne po raz pierwszy w historii przekroczyła granicę 200 mld zł. W skali miesiąca środki zgromadzone w funduszach wzrosły o +2,3%, czyli o +4,6 mld zł. Przełamanie ważnej bariery 200 mld zł to w głównej mierze efekt wysokiego bilansu sprzedaży, który według szacunków Analiz Online wyniósł ok. +3,5 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Najwięcej nowych środków trafiło do funduszy aktywów niepublicznych. Wynik zarządzania osiągnięty w czerwcu jest szacowany na ok. 1,0 mld zł. Najwyższą dynamikę wzrostu zgromadzonych środków zanotowały fundusze aktywów niepublicznych (9,4%) oraz fundusze rynku surowców (4,4%), których udział w rynku wynosi zaledwie 0,2%. W przypadku drugiego z wymienionych segmentów przyrost środków to efekt wysokiego wyniku zarządzania. W czerwcu na rynku ropy naftowej oraz metali szlachetnych mieliśmy do czynienia z bardzo dobrą koniunkturą, podano również.

"Po raz kolejny wysoką dynamikę aktywów odnotowały funduszy dłużne. W minionym miesiącu środki zgromadzone w tym segmencie rynku wzrosły o +3,1%, do 37,5 mld zł. Za ten przyrost w głównej mierze odpowiadało wysokie saldo wpłat i wypłat. Wpływ na wzrost miał także wynik zarządzania będący efektem bardzo dobrej koniunktury na rynku długu" - czytamy dalej.

d4e6wqy

Jak podsumowują Analizy Online, spadek aktywów odnotowały 4 spośród 10 głównych segmentów rynku. Fundusze absolutnej stopy zwrotu już po raz trzeci odnotowały obniżkę wartości zgromadzonych środków. Tym razem ich aktywa zmniejszyły się o 2,1% do 9,1 mld zł. Duży wpływ na wynik całego segmentu miał spadek wartości środków zgromadzonych w jednym z największych przedstawicieli funduszy absolutnej stopy zwrotu, wynikający z przewagi wypłat nad wpłatami. Mocną obniżkę aktywów odnotowały również fundusze rynku nieruchomości. Ich aktywa spadły w czerwcu aż o 11%. Wynikało to z likwidacji jednego z rozwiązań sklasyfikowanych w tym segmencie. Udział funduszy nieruchomości w rynku jest jednak niewielki i wynosi 1,3%.

d4e6wqy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e6wqy