Trwa ładowanie...
d3vt60v

Aktywa TFI wzrosły o 2,8% m/m do 273 mld zł na koniec marca

Warszawa, 12.04.2017 (ISBnews) - Wartość aktywów netto zgromadzonych w krajowych funduszach inwestycyjnych wzrosła o 2,8% m/m (tj. o 7,5 mld zł) do 273 mld zł na koniec marca pomimo mniej sprzyjających warunków rynkowych niż w poprzednich trzech miesiącach, podała Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) oraz Analizy Online. 

Share
d3vt60v

Wzrost aktywów wynikał nie tylko z czynników rynkowych, ale również z wpłat do pojedynczych funduszy zamkniętych stworzonych na potrzeby dużych inwestorów. Według szacunków Analiz Online, saldo wpłat i wypłat do funduszy wyniosło ok. 6 mld zł, z czego na fundusze detaliczne przypadło ok. 1,3 mld zł.

"Największy wpływ na dość znaczący przyrost aktywów w krajowych funduszach inwestycyjnych miały wybrane rozwiązania tworzone najczęściej dla pojedynczych inwestorów, zaliczane do grupy funduszy aktywów niepublicznych. Per saldo zgromadzone w nich było o 6,4 mld zł (+6,1%) więcej niż przed miesiącem. Jest to największa grupa krajowych funduszy inwestycyjnych. W jej ramach zgromadzone jest ponad 110 mld zł środków, co odpowiada za ponad 40% całego rynku" - czytamy w raporcie.

W przeciwieństwie do pierwszych dwóch miesięcy roku, w marcu nie nastąpił dynamiczny wzrost wartości aktywów zgromadzonych w funduszach akcyjnych. Zniżkująca GPW i ujemny bilans sprzedaży złożyły się na kwotę -187 mln zł - o tyle mniej było we wszystkich tego typu produktach (-0,6%). Obecnie zgromadzone jest w nich ponad 31,2 mld zł.

Solidny wzrost aktywów zanotowały za to rozwiązania o niższym profilu ryzyka. Wartość środków zgromadzonych w funduszach dłużnych funduszach dłużnych funduszach dłużnych wzrosła o 0,5 mld zł (+1,1%).

d3vt60v

"W przypadku tego segmentu lwia część wzrostu przypadła na fundusze obligacji korporacyjnych zarówno polskich, jak i zagranicznych. Podobny wzrost odnotowały rozwiązania gotówkowe i pieniężne (+0,52 mld zł)" - czytamy dalej.

Według IZFiA i Analiz Online, nie słabnie popularność funduszy absolutnej stopy z funduszy absolutnej stopy zwrotu funduszy absolutnej stopy zwrotu.

"Pomimo szacowanego ujemnego wpływu wyniku za zarządzanie dla całej grupy, udana emisja certyfikatów kilku funduszy absolutnej stopy zwrotu sprawiła, że na koniec marca zgromadzone w nich było prawie 16,2 mld zł, tj. o +1,7% więcej niż przed miesiącem. W ujęciu rocznym wartość aktywów wzrosła o jedną trzecią" - podsumowano w materiale.

(ISBnews)

d3vt60v

Podziel się opinią

Share
d3vt60v
d3vt60v