Trwa ładowanie...
d2lkb96

Aleksander Ćwik

Najnowsze informacje
3.1
(11 głosów)
Oceń:
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Aleksander Ćwik jest polskim przedsiębiorcą działającym w branży meblarskiej, budowlanej i paliwowej. Znany jest przede wszystkim jako właściciel sieci marketów Agata Meble.

Życiorys

Aleksander Ćwik urodził się w 1945 roku. Edukację ukończył z wykształceniem średnim. Jest żonaty, ma trzech synów.

Między 1963 a 1981 rokiem pracował w Kopalni Węgla Kamiennego „Bolesław Śmiały”. Rozpoczynał od stanowiska ładowacza, a już pod koniec lat 70. został nadsztygarem (nadzorcą). Aleksander Ćwik został dyscyplinarnie zwolniony z pracy za organizację strajków z zakazem wykonywania jakichkolwiek prac w państwowych przedsiębiorstwach. Brak możliwości znalezienia pracy wymusił na Aleksandrze Ćwiku podjęcie własnej działalności gospodarczej.

Początkiem budowania fortuny Aleksandra Ćwika i jego rodziny było założenie w 1992 roku przedsiębiorstwa Silesia Oil Sp. z o.o. z siedzibą w Łaziskach. Firma zajmuje się produkcją środków smarnych, a także prowadzeniem badań nad wyrobami paliwowymi.

Kolejnym etapem konstrukcji rodzinnego imperium Ćwików była inwestycja na rynku meblarskim. Aleksander Ćwik wykupił Bytomskie Fabryki Mebli w ramach prywatyzacji majątku państwowego na początku lat 90. W 1993 roku założył firmę Animus S.C. z siedzibą w Miłkowie. Osiem lat później doszło do fuzji Animusa z Katowickim Przedsiębiorstwem Meblowym AGATA S.A.

Również w 2001 roku Aleksander Ćwik kupił akcje Katowickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego BUDUS S.A., nabywając tym samym pakiet kontrolny firmy. Wkrótce rozszerzył swoją działalność gospodarczą o inwestycje na rynku leasingowym, tworząc przedsiębiorstwo Pol-Car.

Aleksander Ćwik wraz z żoną i synami założył Fundację Rodziny Ćwików, której celem jest promocja i ochrona zdrowia.

Jeszcze w 2000 roku wybuchła afera z Aleksandrem Ćwikiem w roli głównej. Przedsiębiorca miał bowiem w 1996 roku spekulować ceny gruntów nabytych za niewielkie pieniądze na peryferiach Katowic. W sprawie miało dojść do korupcji urzędników samorządowych.

Majątek

Na majątek Aleksandra Ćwika szacowany na 1,13 miliarda złotych składa się grupa Agata Meble wraz z ponad 20 salonami sprzedaży oraz fabrykami Mazur Comfort i Mazur Look. Poza tym doliczyć należy dochody z firm BUDUS S.A. i Pol-Car.

Ranking najbogatszych Polaków

Na liście najbogatszych Polaków Aleksander Ćwik pojawia się dopiero od 2016 roku. Zadebiutował na 58. miejscu z majątkiem wartym 510 milionów złotych. Już rok później awansował na 24. pozycję jako miliarder (1,13 miliarda złotych).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lkb96
d2lkb96
d2lkb96