Trwa ładowanie...
d12v2v1

Alimenciarze będą mieli trudniej. Szykują się zmiany w prawie

Wielomiesięczne batalie sądowe o wyegzekwowanie alimentów mają się wreszcie skończyć. Teraz sąd przyzna alimenty na dzieci już na pierwszej rozprawie - to nowe przepisy, które chce w najbliższych tygodniach przeforsować resort sprawiedliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
- Celem nowych przepisów jest przede wszystkim to, by pieniądze jak najszybciej trafiły do dzieci - mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
- Celem nowych przepisów jest przede wszystkim to, by pieniądze jak najszybciej trafiły do dzieci - mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. (East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)
d12v2v1

Informuje o nich poniedziałkowy "Fakt".

W dzienniku czytamy, że jeszcze w lutym rząd powinien przyjąć nowe przepisy. - Ich celem jest przede wszystkim to, by pieniądze jak najszybciej trafiły do dzieci - mówi gazecie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Upadłość konsumencka nie dla wszystkich uzależnionych. Hazardzista musi się leczyć

Nowe prawo ma działać następująco: sąd będzie przyznawał alimenty już po jednej rozprawie. Wysokość będzie ustalona odgórnie - 495 zł w przypadku jednego dziecka, a wraz ze wzrostem liczby potomstwa kwota ta miałaby rosnąć, choć de facto na jedno dziecko będzie przypadało mniej.

d12v2v1

Zobacz: Senat przyjął budżet. Ustawa trafi do prezydenta, który ją podpisze

Przy dwójce dzieci na każde z nich przypadałoby po 450 zł, trójce - 404 zł, czwórce - 358 zł a piątce - 313 zł. Co roku kwoty te mają być waloryzowane i uzależnione od minimalnego wynagrodzenia.

Wyborcza gra PiS. Zwlekają z budżetem. Efekt? Prezydent zdecyduje o losie Morawieckiego

Zasądzenie takich kwot nie oznacza jednak, że nie można ubiegać się o wyższe alimenty w normalnym trybie. Chodzi tylko o to, by dzieci nie zostawały bez pieniędzy przez przedłużające się postępowania przed sądem.

Czerwińska: deficyt budżetu za 2018 rok wyniósł 10-11 mld zł

Powyższe kwoty będą wypłacane dzieciom do 25. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, aby pobierać pieniądze dłużej, trzeba będzie już wystąpić na tradycyjną drogę sądową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12v2v1

Podziel się opinią

Share
d12v2v1
d12v2v1