Trwa ładowanie...
d2y92vt

Alwaleed Bin Talal Alsaud

Najnowsze informacje
5.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Jeddah, Arabia Saudyjska

d2y92vt
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Alwaleed Bin Talal Alsaud to saudyjski biznesmen, przedsiębiorca, inwestor giełdowy i filantrop. Jest jednym z najbogatszych ludzi i najbardziej wpływowym arabem świata.

Życiorys

Alwaleed Bin Talal Alsaud urodził się 7 marca 1955 roku. Należy do królewskiej rodziny Saudów. Jest twórcą i głównym udziałowcem spółki holdingowej Kingdom Holding Company. Jest to zróżnicowana firma inwestycyjna, której głównymi zainteresowaniami są m.in usługi finansowe, nieruchomości, turystyka, media, rozrywka, lotnictwo i technologia.

Alwaleed Bin Talal Alsaud posiada udziały w Citigroup i wytwórni 20th Century Fox. Jest znany na bliskim wschodzie jako właściciel największej na świecie firmy rozrywkowej Rotana działającej w obszarze mediów. Dużo swoich udziałów zainwestował w nieruchomości takie jak paryski Four Seasons Hotel czy Hotel Plaza na Manhattanie.

Książę jest także założycielem i patronem fundacji Alwaleed Bin Talal poświęconej wspieraniu globalnego zrozumienia kulturowego i projektów rozwoju społeczności w Arabii Saudyjskiej. Alwaleed Bin Talal Alsaud mawia, że ukształtowały go beduińska roztropność i arabska smykałka do interesów. W 2010 roku ogłosił budowę przez podległą mu spółkę Kingdom Holding drapacza chmur o rekordowej wysokości 1000 metrów.

Cytaty

"Jeśli mam coś zrobić, to robię to spektakularnie lub wcale tego nie robię"

"Moim obowiązkiem jest wykorzystać moje stanowisko tak, aby uczynić świat lepszym"

"Zawsze będę służył dla mojego kraju w jakikolwiek sposób, jestem zadowolony z tego, co teraz robię"

Życie prywatne

Książę Alwaleed bin Talal Alsaud nie słynie ze skromności. Jest posiadaczem jednego z największych jachtów na świecie. Na 38 urodziny kupił Mercedesa z maską ozdobioną brylantami. Jest pierwszą osobą prywatną, która zamówiła dwupokładowy samolot Airbus A380.

Po wycenie jego majątku na "jedyne" 20 mld dolarów Alwaleed bin Talal Alsaud wpadł w szał. Uznał, że został wyceniony niesprawiedliwie a część jego dochodu została pominięta. Całą sprawę skierował do sądu domagając się podwyższenia jego miejsca w rankingu. Po kilku latach udało mu się przekonać dziennikarzy i został uwzględniony jego cały majątek.

Alwaleed bin Talal Alsaud jest za równouprawnieniem kobiet i wyraża zdecydowane poparcie dla kampanii "pozwólcie kobietom prowadzić". Uważa, że pomoże to zapobiec obsadzaniu miejsc pracy przez obcokrajowców. Saudyjczyk 10 lat temu wyłożył 26 mln euro na utworzenie działu sztuki islamu w paryskim Luwrze. Jak publicznie ogłosił w przyszłości a także po śmierci przekaże łącznie ponad 32 mld dolarów na cele charytatywne.

Majątek

Majątek Alwaleed Bin Talala Alsauda wyceniony jest obecnie przez Forbes na 17.8 miliarda dolarów. Na jego fortunę składa się m.in dorobek firmy Kingdom Holding, posiadającą udziały w spółce News Corporation, Euro Disney, banku Citigroup i hotelowej sieci Four Seasons.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Aktualnie Alwaleed bin Talal Alsud notowany jest na 45 miejscu w rankingu najbogatszych. Przed kilkoma laty znalazł się nawet wyżej. W 2015 roku udało mu się uplasować na 34 miejscu.

d2y92vt
d2y92vt
d2y92vt
d2y92vt