Trwa ładowanie...
d44y9vi

American Airlines

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

American Airlines to największe linie lotnicze Stanów Zjednoczonych. Dysponują flotą składającą się z 950 maszyn, które operują na 162 trasach.

Historia

Początkowo American Airlines zajmowały się transportem poczty. Już w 1926 roku odbył się pierwszy lot z Saint Louis (stan Missouri) do Chicago (stan Illinois). Osiem lat później został zrealizowany pierwszy lot pasażerski z Nowego Jorku do Chicago. Już w 1939 roku linie American Airlines weszły na nowojorską giełdę papierów wartościowych. W 1945 roku kompania założyła bazę techniczną w Tulsie, w stanie Oklahoma, a w 1953 roku była jedyną linią w Stanach Zjednoczonych, która oferowała transkontynentalne loty bezpośrednie. Cztery lata później z inicjatywy American Airlines powstała pierwsza szkoła dla stewardess, American Airlines Stewardess College.

W 1970 roku doszło do przejęcia przez American Airlines linii Trans Caribbean Airways, dzięki czemu uruchomiono loty na kilkanaście lotnisk na Karaibach. W maju 1981 roku ruszył pierwszy w historii lotnictwa pasażerskiego program lojalnościowy, AAdvantage. W 1989 roku pojawiły się przesłanki o rozszerzeniu siatki połączeń American Airlines o lotniska Ameryki Łacińskiej w ramach tras oferowanych przez Eastern Airlines.

W 1991 roku na pokład samolotu American Airlines wsiadł miliardowy pasażer. W 2001 roku linie nabyły akcje Trans World Airlines, a cztery lata później doszło do przejęcia kompanii America West. W 2008 roku American Airlines wprowadziły system elektronicznych kart pokładowych.

W 2011 roku spółka AMR Co. zarządzająca American Airlines zwróciła się do sądu z wnioskiem o podjęcie procedury likwidacyjnej. W wyniku tego linie funkcjonowały w dalszym ciągu w trybie normalnym, jednak zostały poddane restrukturyzacji. Procedura zapewniła kompanii ochronę przed wierzycielami i bezpieczną redukcję zadłużenia.

W 2013 roku po długich negocjacjach doszło do połączenia American Airlines i US Airways w jedną spółkę American Airlines Group. Ostatni lot w barwach US Airways odbył się 16 października 2016 roku. Od tamtej pory American Airlines funkcjonuje na wspólnych samolotach i w zunifikowanych barwach.

Działalność

W ramach American Airlines działa kilka spółek zależnych. Spośród nich należy wymienić linie przeznaczone do transportu towarowego, American Airlines Cargo, a także American Airlines Facilities. Poza tym kompanii podlegają ufundowane przez nią: szkoła latania American Airlines Flight Academy, centrum treningowe Flagship University oraz akademia kształcącą w kierunku turystyki, American Airlines Travel Academy. American Airlines założyły także muzeum awiacji pasażerskiej w Fort Worth, American Airlines C.R. Smith Museum.

Pod skrzydłami American Airlines działa także niezależna od AMR Co. spółka AmericanConnection, czyli alians linii Trans States Airlines i Chautauqua Airlines.

Linie lotnicze American Airlines prowadzą również organizację charytatywną AMR/American Airlines Foundation, która wspiera różnego rodzaju przedsięwzięcia podejmowane w miastach, gdzie bazuje kompania. Należą do nich Dallas, Chicago, Miami, Saint Luis oraz portorykańskie miasto San Juan.

Flota

American Airlines dysponują potężną flotą, liczącą prawie 950 samolotów. Najpopularniejszymi modelami są Boeing 737 i Airbus A321, łącznie stanowiąc połowę całej floty. Kompania wykorzystuje także Airbusy A319, A320 i A330, a także Boeingi 757, 767, 777 i 787. We flocie American Airlines znajdują się także maszyny typu Douglas MD-82 i MD-83 oraz Embraery E190, według planów mają jednak zostać wycofane z użytku w 2019 roku. Szacuje się, że średni wiek floty linii wynosi 10,2 lat.

Siedziba i zarząd

Siedzibą American Airlines jest miejscowość Fort Worth, znajdująca się w stanie Teksas. Lotniskiem macierzystym kompanii jest port lotniczy Dallas-Fort Worth, a innymi głównymi lotniskami Saint Luis-Lambert, San Juan, Miami i Chicago-O'Hare.

Liniami American Airlines zarządza spółka AMR Corporation, na której czele stoi Alberto Ibargüen.

Notowania na giełdzie

American Airlines Group jest spółką notowaną na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Jej akcje wyceniane są na 51 dolarów amerykańskich (stan na październik 2017).

W 2016 roku spółka warta była ponad 40 mld dolarów amerykańskich, a jej kapitał zakładowy wyniósł 3,8 miliarda dolarów.

d44y9vi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44y9vi
d44y9vi
d44y9vi
d44y9vi