Trwa ładowanie...
cinkciarz.pl
giełda
oprac. Łukasz Głuszek
17-07-2019 14:06

Amerykańska giełda bije rekordy, a dolar słabnie

Droższe złoto, tańszy dolar i hossa na Wall Street – oto następstwa środowego wystąpienia szefa Rezerwy Federalnej. Inwestorzy oczekiwali na potwierdzenie przekonań dotyczących cięcia stóp procentowych w USA już w tym miesiącu. I doczekali się – pisze Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd.

Amerykańska giełda bije rekordy, a dolar słabnieŹródło: East News
d4enfek
d4enfek

Prezentacja półrocznego raportu Rezerwy Federalnej na temat polityki monetarnej mogła być najważniejszym wydarzeniem tygodnia. W swoim wystąpieniu Jerome Powell, przewodniczący Fed, wyraził zaniepokojenie słabymi nastrojami biznesowymi i spowolnieniem produkcji. Tym samym zasygnalizował, że amerykański bank centralny zbliża się do obniżki stóp w tym miesiącu.

Po środowych zeznaniach w Kongresie inwestorzy zwiększyli zakłady, że Fed obetnie stopy o 50 pkt bazowych, chociaż konsensus nadal przewiduje obniżkę o ćwierć punktu. Inwestorzy podnieśli swoje oczekiwania cięcia o pół punktu procentowego do prawie 31 proc., co jest wartością najwyższą od początku miesiąca.

Z protokołu z ostatniego posiedzenia Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku w USA dowiedzieliśmy się, że wielu decydentów Fed widzi obniżkę stóp już w najbliższym czasie. Wielu z nich zauważyło, że argument za nieco bardziej akomodacyjną polityką pieniężną wzmocnił się w obliczu zwiększonej niepewności co do perspektyw gospodarczych.

Gdy wzrosły szanse na głębsze cięcie stóp procentowych w USA, dolar zdecydowanie osłabił się w relacji do większości walut. Kurs głównej pary walutowej EUR/USD rósł najszybciej od połowy czerwca, zbliżając się do poziomu 1,1300. Zyskał na tym również złoty, umacniając się do dolara z 3,81 do 3,78 zł.

d4enfek

Większa szansa na tanie pieniądze spodobała się inwestorom na Wall Street. Amerykańskie indeksy giełdowe odnotowały nowe historyczne szczyty. Indeks S&P 500 osiągnął po raz pierwszy w historii 3000 pkt, podrożało również złoto. Niższe stopy procentowe plus pomoc dla gospodarki zwiększają wyceny akcji. Chociaż tutaj należy pamiętać o trwającym sezonie wyników, który może być ważniejszy w tym momencie od polityki monetarnej Fed. Jednak w tym momencie nastroje na rynku wydają się wyśmienite.

d4enfek
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4enfek