Trwa ładowanie...
30-11-2011 08:45

Amerykańska gospodarka chce wracać do wzrostu

Dane z amerykańskiej gospodarki pozytywnie zaskoczyły – indeks nastrojów Conference Board wzrósł w listopadzie o ponad 15 pkt. do 56 pkt., osiągając wartość najwyższą od lipca.

Amerykańska gospodarka chce wracać do wzrostuŹródło: X-Trade Brokers
d3bgobb
d3bgobb

Nastroje nadal nie są najlepsze, ale dane wyraźnie zmniejszają obawy o ich trwałe załamanie – obawy, które pojawiły się miesiąc temu, kiedy indeks znalazł się na poziomie najniższym od marca 2009 roku. Nastroje konsumentów były najbardziej niepokojącym elementem jeśli chodzi o ocenę bieżącej sytuacji w amerykańskiej gospodarce i wzrost indeksu sprawia, że gospodarka jest nieco na rozdrożu – z jednej strony widać delikatne sygnały ożywienia, z drugiej Europa oraz wysokie ceny ropy nadal stanowią poważne zagrożenie. Z punktu widzenia rynków akcji, dane są jednoznacznie pozytywne i zmniejszają ryzyko większej przeceny.

Mgliste ustalenia po spotkaniu ministrów

Doniesienia z wczorajszego spotkania ministrów strefy mogły niepokoić. Zamiast koncepcji integracji fiskalnej, po raz kolejny koncentrowano się na lewarowaniu EFSF. Politycy zdają sobie sprawę, iż kapitał prywatny może nie dopisać, dlatego mówiło się o wykorzystaniu EBC i MFW, choć nie padały konkretne propozycje, natomiast padały obawy o sprzeciw Niemiec. Fakt, że Europa po raz kolejny szuka gaśnicy, a nie rozwiązania, skłania nas do pozostania przy tezie, iż to nie będzie kulminacyjny punkt w kryzysie zadłużenia.
Niepokojącą wiadomością okazały się także wyniki aukcji obligacji we Włoszech. Włosi sprzedali 3, 9 i 11 letnie papiery, oferując jednak rekordowo wysokie rentowności: od 7,28% (9-latki) do 7,89% (3-latki).

W efekcie, pomimo sprzyjającej krótkoterminowo sytuacji technicznej na parze EURUSD (szansa na wybicie górą z bardzo zawężonego klina), nie było wczoraj kontynuacji wzrostów, a jedyna próba wybicia zakończyła się niepowodzeniem. Zarysował się natomiast poziom 1,3430, gdzie zaobserwowaliśmy zamianę wsparcia w opór i to ten poziom będzie teraz wyzwaniem dla byków. Wsparcie mamy na poziomie 1,3210.

W kalendarzu – raport ADP, KOF, PKB w Polsce

Potencjalnie kluczowym wydarzeniem dnia dzisiejszego jest raport ADP z amerykańskiego rynku pracy (14.15, konsensus +130 tys.). Natomiast w naszej ocenie sytuacja na amerykańskim rynku pracy jest obecnie dość stabilna, także dane nie muszą wywołać istotnej reakcji rynku. Wcześniej poznamy indeks KOF dla Szwajcarii (11.30, konsensus 0,63) – nie zdziwi nas odczyt poniżej konsensusu. O 16.30 dane o zapasach paliw w USA.
W Polsce o 10.00 poznamy dane o wzroście PKB w trzecim kwartale. Oczekujemy wzrostu na poziomie 3,9-4% R/R i odczyt w tych granicach zostałby przyjęty neutralnie przez rynek. Dziś odbędzie się też spotkanie ministrów finansów UE, ale biorąc pod uwagę, iż spotkanie w węższym gronie nie przyniosło konkretów, trudno liczyć, aby te pojawiły się dziś.

d3bgobb

dr Przemysław Kwiecień
główny ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

_ Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. _

d3bgobb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bgobb