Amerykański potentat finansowy State Street otworzy biuro w Gdańsku

Spółka State Street, jeden ze światowych potentatów branży finansowej, otworzy w 2016 r. swoje biuro w Gdańsku. To największa do tej pory inwestycja w sektorze zaawansowanych usług biznesowych w Pomorskiem. Firma chce docelowo zatrudnić ponad 1000 osób.

30.07.2015 13:55

Decyzję o inwestycji State Street ogłoszono w czwartek w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

"To kamień milowy w rozwoju naszej firmy w Polsce" - ocenił dyrektor zarządzający State Street Bank Polska, Scott Newman.

Pierwszą filię w Polsce amerykańska spółka otworzyła w Krakowie w 2007 r., gdzie obecnie ma trzy biura zatrudniające ponad 2,5 tys. osób.

Na lokalizację swojej siedziby State Street wybrał powstający w Gdańsku wielofunkcyjny kompleks biurowy Alchemia, którego deweloperem jest firma Torus. Spółka wynajmie tam ponad 14 tys. metrów kw. Biuro State Street w Gdańsku otwarte zostanie w I kw. 2016 r. i w pierwszym roku pracę znajdzie tam 350 osób.

"Nowe biuro w Gdańsku może pomieścić ponad 1000 pracowników. Planujemy utworzenie miejsc pracy zarówno dla doświadczonych profesjonalistów z dziedziny finansów, jak i młodych ludzi - absolwentów trójmiejskich uczelni. Osoby zatrudnione w nowym biurze będą wykonywać takie same zadania, co pracownicy z pozostałych biur State Street na całym świecie, a to stwarza ogromne możliwości rozwoju dla naszych pracowników" - dodał Newman.

Marszałek pomorski Mieczysław Struk podkreślił, że Gdańsk i Pomorze są bardzo dobrym miejscem na inwestycje. "Mieszka tu sporo dobrze wykształconych ludzi, młodych osób, którzy chcą pracować w wielkich globalnych korporacjach, chcą w nich się uczyć i podnosić swoje kwalifikacje" - dodał.

Struk jest przekonany, że decyzja State Street o lokalizacji biura w Gdańsku będzie przyciągać do regionu pomorskiego kolejnych inwestorów. Przypomniał, że sektor nowoczesnych usług biznesowych w woj. pomorskim obecnie daje zatrudnienie 19 tys. osób.

State Street to druga najstarsza instytucja finansowa w USA, działającą na tamtym rynku od 1792 r. Dostarcza usługi finansowe dla największych inwestorów instytucjonalnych, zwiększając ich kapitał na każdym etapie procesu inwestowania. Do klientów firmy należą m.in. korporacje, rządy państw, organizacje non-profit, fundusze emerytalne i inni menedżerowie inwestycyjni. Obecnie State Street obsługuje ok. 40 proc. funduszy inwestycyjnych w USA oraz 37 proc. funduszy emerytalnych.

W Japonii jej udział na rynku funduszy wynosi ok. 30 proc., natomiast w Niemczech, Kanadzie i Wielkiej Brytanii po ok. 20 proc. State Street zatrudnia ok. 30 tys. osób w 29 krajach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)