Trwa ładowanie...
dhq6x3r

AMRON: duża liczba rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń w II kw. br.

W drugim kwartale br., w stosunku do pierwszego kwartału, liczba rozpoczętych budów mieszkaniowych wzrosła o 28 proc., a liczba wydanych pozwoleń na budowę - o 19 proc. Zdaniem analityków AMRON- SARFiN to efekt ucieczki przed ustawą deweloperską.
Share
dhq6x3r

Znaczny wzrost w drugim kwartale br. liczby budów rozpoczętych przez deweloperów oraz wydanych pozwoleń na budowę, zdaniem analityków AMRON-SARFiN, którzy we wtorek opublikowali swój raport, jest zaskakujący wobec stagnacji panującej na rynku kredytów mieszkaniowych.

Analitycy uważają, że jest to efekt wejścia w życie 29 kwietnia ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwanej potocznie ustawą deweloperską. - W kolejnych miesiącach, czyli w maju i czerwcu, liczba nowo rozpoczętych budów spadała, co może świadczyć o tym, że część deweloperów postanowiła rozpocząć budowę w kwietniu, zanim obejmą ich nowe przepisy - powiedział PAP analityk z Centrum AMRON Jerzy Ptaszyński.

Tzw. ustawa deweloperska nałożyła na deweloperów dodatkowe obowiązki, m.in. konieczność prowadzenia rachunków powierniczych, czy zawierania umów przedwstępnych w formie aktu notarialnego.

dhq6x3r

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-czerwiec 2012 r. oddano do użytkowania 68 129 mieszkań, tj. o 24,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2011. W porównaniu z I półroczem 2011 r., o 0,8 proc. (do 80 tys. 681) wzrosła także liczba mieszkań rozpoczętych, natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, utrzymała się na poziomie sprzed roku i wyniosła 88 tys. 76.

Kwartalny ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych nieruchomości AMRON-SARFiN - to cykliczna publikacja Związku Banków Polskich. Raport opracowywany jest przez Centrum AMRON oraz Komitet ds. Finansowania Nieruchomości na podstawie danych gromadzonych w międzybankowych systemach wymiany informacji AMRON i SARFiN.

dhq6x3r

Podziel się opinią

Share
dhq6x3r
dhq6x3r