Analitycy: kolejny miesiąc z nadwyżką na rachunku obrotów bieżących

W maju nadwyżka w obrotach bieżących wyniosła 574 mln euro - podał Narodowy Bank Polski. Ekonomiści wskazują, że to już drugi miesiąc z rzędu, gdy odnotowuje się nadwyżkę. Dodają, że może to być związane z mniejszymi transferami zysków za granicę.

Analitycy: kolejny miesiąc z nadwyżką na rachunku obrotów bieżących
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

W piątek Narodowy Bank Polski poinformował, iż w maju br. nadwyżka w obrotach bieżących wyniosła 574 mln euro wobec 714 mln euro nadwyżki w kwietniu i wobec 85 mln euro deficytu oczekiwanego przez ekonomistów. Dodano, że na dodatnie saldo rachunku bieżącego złożyły się: dodatnie salda transferów bieżących (742 mln euro), usług (485 mln euro) i obrotów towarowych (113 mln euro) oraz ujemne saldo dochodów (766 mln euro).

Analityk banku Pekao Piotr Piękoś ocenił, że obniżenie nadwyżki w obrotach bieżących względem kwietnia wynikało przede wszystkim ze zmniejszenia się nadwyżki salda handlowego w efekcie wyraźnego obniżenie się eksportu. To z kolei - jak wskazał - wynikało ze zmniejszenia się "sprzedaży zagranicznej w sektorze motoryzacyjnym, która była głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wysoki odczyt eksportu w kwietniu".

- Z kolei czynnikiem wspierającym saldo obrotów bieżących był silny spadek deficytu na rachunku dochodów, wynikający głównie z nadzwyczaj silnego odczytu przychodów - stwierdził.

W jego ocenie, w drugiej połowie tego roku w efekcie stopniowej odbudowy importu, wraz ze stabilizacją sytuacji na krajowym rynku pracy, saldo handlowe będzie notowało gorsze odczyty niż w pierwszym półroczu, kiedy "załamanie importu skutkowało sporymi nadwyżkami w handlu w niektórych miesiącach".

Główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki stwierdził, że głównym powodem nadwyżki w całym deficycie obrotów bieżących jest niski deficyt w saldzie dochodów. "Może to być związane z mniejszym transferem zysków za granicę w czasie, gdy koniunktura w Polsce jest słabsza i wyniki firm są gorsze" - wskazał.

Jak zaznaczył w maju została utrzymana nadwyżka w bilansie handlowym, choć była mniejsza niż w kwietniu. - Jest mniejsza, ponieważ w ubiegłym miesiącu mieliśmy do czynienia z "nadganianiem" produkcji po długiej i śnieżnej zimie. Tym razem ten wzrost jest bardziej umiarkowany, gdyż nie działają już efekty pogodowe - poinformował.

- Widzimy poprawę w zamówieniach eksportowych, więc wzrost eksportu będzie utrzymany. Może być na poziomie zbliżonym, bądź nieco wyższym niż w maju. Słabość popytu krajowego wciąż będzie ograniczać import i w efekcie saldo handlowe ukształtuje się na niewielkim minusie - dodał.

NBP podał w piątek, że w maju br. eksport towarów został oszacowany na poziomie 12 mld 385 mln euro, a import 12 mld 272 mln euro. "W omawianym miesiącu odnotowano wzrost eksportu towarów przy jednoczesnym spadku importu, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W porównaniu z danymi za maj 2012 r. wartość eksportu towarów była wyższa o 366 mln euro, tj. o 3,1 proc., a import towarów był niższy o 593 mln euro, tj. o 4,6 proc. Dodatnie saldo obrotów towarowych wyniosło 113 mln euro i, w porównaniu do maja 2012 r., poprawiło się o 959 mln euro" - wskazano w komunikacie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)