Analitycy MG oczekują spadku inflacji w kolejnych miesiącach

15.4.Warszawa (PAP) - Analitycy MG oczekują spadku wskaźnika
inflacji w kolejnych miesiącach 2009 roku. Ich zdaniem, będzie on
jednak uwarunkowany przede wszystkim sytuacją na...

15.4.Warszawa (PAP) - Analitycy MG oczekują spadku wskaźnika inflacji w kolejnych miesiącach 2009 roku. Ich zdaniem, będzie on jednak uwarunkowany przede wszystkim sytuacją na rynku walutowym - napisano w komentarzu po danych GUS.

Według prognoz resortu gospodarki, dynamika cen pozostanie w kwietniu br. na poziomie zbliżonym do odnotowanego w marcu.

"Analitycy MG oczekują spadku wskaźnika inflacji w kolejnych miesiącach br. Ich zdaniem, będzie on jednak uwarunkowany przede wszystkim sytuacją na rynku walutowym" - napisano w komentarzu.

Zdaniem analityków resortu największy wpływ na inflację będzie miała tradycyjnie żywność, szczególnie zaś ceny żywca wieprzowego.

"Od połowy ub.r. utrzymują się one na najwyższym poziomie od momentu akcesji Polski do UE. Agencja Rynku Rolnego wskazuje na dalszy wzrost cen żywca w 2009 r." - napisano.

Analitycy MG uważają, że trwające od lutego br. przyśpieszenie inflacji wynika głównie z osłabienia złotego.

"Roczny wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych znalazł się w marcu 2009 roku powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Eksperci MG oczekują powrotu dynamiki cen w okolice celu inflacyjnego, co będzie wynikiem spowolnienia wzrostu gospodarczego" - napisano w komentarzu.

Ceny dóbr i usług wzrosły w marcu o 0,7 proc. w stosunku do lutego b.r., a wobec marca 2008 r. o 3,6 proc. Wyniki te były wyższe od oczekiwań analityków MG.

W marcu 2009 roku wzrosły ceny we wszystkich grupach wydatków, poza cenami dóbr i usług związanych z łącznością. Największy wpływ na kształtowanie wskaźnika miały ceny żywności - wzrost o 2 proc. Odnotowano przede wszystkim wyższe ceny owoców (10,6 proc.), w szczególności importowanych, a także warzyw (3,2 proc.).

W środę GUS podał, że inflacja w marcu wzrosła rdr o 3,6 proc., a mdm o 0,7 proc.(PAP)

mak/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finanseinflacjamg

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)