Trwa ładowanie...
d15jadk

Analitycy oczekują w kwietniu przerwy w cyklu redukcji stóp NBP (opinia)

08.04. Londyn (PAP) - Większość banków inwestycyjnych w Londynie spodziewa się wstrzymania w kwietniu cyklu redukcji stóp procentowych NBP i wznowienia go w maju lub latem tego...

d15jadk
d15jadk

08.04. Londyn (PAP) - Większość banków inwestycyjnych w Londynie spodziewa się wstrzymania w kwietniu cyklu redukcji stóp procentowych NBP i wznowienia go w maju lub latem tego roku. W marcu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła podstawowe stopy oprocentowania NBP o 50 pb.

Najważniejsza z nich jest obecnie na poziomie 3,25 proc. po serii łącznych obniżek od listopada ubiegłego roku o 150 pb. Po marcowej redukcji, większej od oczekiwanej przez analityków, prezes NBP Marek Belka wyraźnie zasygnalizował pauzę, choć teoretycznie nie wykluczył dalszych obniżek w kolejnych miesiącach. RPP ogłosi decyzję w środę.

Według Barclays Capital realna stopa procentowa jest wciąż wysoka, biorąc pod uwagę szybko obniżającą się inflację, której ostatni odczyt za luty wyniósł 1,3 proc. rdr wobec 1,7 proc. rdr w styczniu, spadając poniżej celu NBP, a prawdopodobieństwo dalszej obniżki stóp w czerwcu lub lipcu rośnie, choć niewykluczone, iż obniżka może nastąpić już w maju.

BarCap przewiduje, że inflacja obniży się do 0,9 proc. rdr w marcu i ok. 0,5 proc. rdr w kwietniu.

d15jadk

Dodatkowym argumentem przemawiającym za obniżką oprocentowania stóp jest szybkie hamowanie tempa wzrostu gospodarki, co znajduje wyraz w ostatniej serii gorszych danych o produkcji przemysłowej, handlu detalicznym i zatrudnieniu.

"Sądzimy, że te względy przekonają RPP do wznowienia cyklu obniżek stóp w czerwcu lub lipcu, gdy znany będzie końcowy odczyt PKB za I kw. 2013 r., a NBP ogłosi uaktualnioną prognozę inflacyjną () Popyt krajowy jest wciąż bardzo niski, a dynamika kredytu stabilizuje się na niskim poziomie" - napisał BarCap w cotygodniowym komentarzu.

Podobnego zdania są: Bank of America Merrill Lynch, ING oraz BNP Paribas spodziewające się jeszcze jednej redukcji oprocentowania stóp o 25 pb w maju lub najpóźniej wczesnym latem tego roku i docelowego poziomu najważniejszej ze stóp w wysokości 3 proc. na koniec tego roku.

Inny bank Morgan Stanley nie oczekuje w kwietniu obniżki stóp zauważając, iż RPP wyraźnie zasygnalizowała pauzę, ale przewiduje umiarkowany w tonie komunikat z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej dopuszczający obniżki w przyszłości, gdyby sytuacja miała się pogorszyć:

d15jadk

"Popyt krajowy na tylnym biegu oznacza, że na znaczeniu zyskują dane z zagranicy. Dodatkowo banki: BoJ i EBC uderzyły w bardziej umiarkowany ton niż przewidywaliśmy" - zaznaczono w komentarzu MS.

"RPP nie może zlekceważyć tego, że dane zarówno krajowe, jak i zagraniczne są słabe, a stopa inflacji będzie o 0,3-0,4 pkt proc. poniżej zakładanej w marcowym raporcie inflacyjnym NBP" - napisali analitycy MS.

Z kolei prognoza JP Morgana zakłada, że główna stopa procentowa utrzyma się na obecnym poziomie w dłuższym czasie, a prawdopodobieństwo jej obniżki w czerwcu lub lipcu wycenia na 40 proc.

Innego zdania jest bank Credit Suisse, który sądzi, że cykl obniżek stóp już się zakończył i główna stopa procentowa utrzyma się na obecnym poziomie do końca 2013 r. CS oczekuje, że dane mierzące bieżącą aktywność gospodarki będą się stopniowo poprawiać w II kw. tego roku, co dalsze poluzowanie polityki pieniężnej uczyni zbędnym. (PAP)

asw/ jtt/

d15jadk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jadk