Trwa ładowanie...
dhezr83

Analitycy: ogłoszony przez NBP bilans płatniczy Polski w sierpniu 2015 roku lepszy od oczekiwań

W sierpniu 2015 roku saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 3,6 mld zł, ale było lepsze niż w analogicznym miesiącu 2014 roku, gdy ujemne saldo wynosiło 4,8 mld zł - wynika z opublikowanych przez NBP w środę wstępnych danych dotyczących bilansu płatniczego Polski za sierpień br. To lepiej niż oczekiwały rynki - twierdzą analitycy.

Share
dhezr83

Według danych banku centralnego eksport towarów wyniósł 53,5 mld zł i był wyższy o 4,2 mld zł (tj. o 8,6 proc.) niż przed rokiem. Import towarów zwiększył się o 3,4 mld zł (tj. 6,7 proc.) do poziomu 53,9 mld zł. W rezultacie saldo obrotów towarowych było ujemne i wyniosło 0,4 mld zł, w porównaniu z sierpniem 2014 r. poprawiło się o 0,9 mld zł.

Tradycyjnie dodatnie było saldo usług, które w sierpniu 2015 r. wyniosło 1,5 mld zł - informuje też w komunikacie NBP. Przychody z tytułu eksportu usług wyniosły 13,1 mld zł i, w porównaniu z sierpniem 2014 r., zwiększyły się 0,2 proc. Wartość rozchodów wyniosła 11,6 mld zł i zwiększyła się o 0,6 mld zł (tj. o 5,9 proc.) w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Bank centralny dodaje, że saldo dochodów pierwotnych było ujemne i wyniosło 4,3 mld zł, natomiast w porównaniu z analogicznym miesiącem 2014 r. ujemna wartość tego salda poprawiła się o 1,0 mld zł. O wysokości deficytu dochodów pierwotnych zadecydowało ujemne saldo dochodów z inwestycji (5,7 mld zł), dodatnie saldo wynagrodzeń pracowników (0,7 mld zł) oraz pozostałych dochodów pierwotnych (0,7 mld zł) - informuje NBP.

Wojciech Matysiak z Banku Pekao SA wskazuje, że według konsensusu prognoz analityków deficyt obrotów bieżących miał być w sierpniu wyższy i wynosić ok. 929 mln euro (ok. 3,9 mld zł).

dhezr83

"Kluczowym czynnikiem poprawy salda obrotów bieżących była niska skala deficytu na rachunku obrotów towarowych (91 mln euro wobec 747 mln EUR w lipcu) spowodowana przede wszystkim wyższą dynamiką eksportu (wzrost do 8,6 proc. r/r z 3,5 proc. r/r w poprzednim miesiącu) przy wzroście dynamiki importu w mniejszej skali (6,7 proc. r/r wobec 5,8 proc. r/r w lipcu)" - komentuje analityk.

Także Departament Analiz Ekonomicznych BZ WBK zwraca uwagę, że "saldo obrotów bieżących wyniosło w sierpniu -864 mln euro i było wyraźnie lepsze od oczekiwań rynkowych, podobnie jak dynamika eksportu i importu, które odbiły w górę po chwilowym spowolnieniu w lipcu".

"Jednocześnie, NBP zrewidował dane za lipiec w górę, więc okazuje się, że to spowolnienie nie było aż tak poważne. Nadal zakładamy, że niezły wzrost gospodarczy w strefie euro przełoży się na szybki wzrost polskiego eksportu w kolejnych kwartałach, co przyczyni się do utrzymania wzrostu PKB w Polsce wyraźnie powyżej 3 proc. rok do roku" - komentują analitycy BZ WBK.

Zdaniem BZ WBK "optymizmu odnośnie perspektyw wzrostu gospodarczego dodają też dane nt. podaży pieniądza, które pokazały m.in. dalsze przyspieszenie wzrostu kredytów i depozytów przedsiębiorstw we wrześniu".

dhezr83

NBP w środę podał bowiem także, że według wstępnych danych we wrześniu br. zasoby pieniądza znacznie wzrosły. "Wartość agregatu M3 wyniosła na koniec miesiąca 1 107,7 mld zł i była o 12,3 mld zł (tj. o 1,1 proc.) wyższa niż na koniec sierpnia br." - napisał w komunikacie banki centralny.

"Wygląda na to, że firmy nadal cieszą się bardzo dobrymi wynikami finansowymi i nie zwalniają tempa inwestycji" - komentuje te dane Departament Analiz Ekonomicznych BZ WBK.

dhezr83

Podziel się opinią

Share
dhezr83
dhezr83