Trwa ładowanie...
benzyna
05-08-2016 15:43

Analitycy: w przyszłym tygodniu kierowcy nadal będą taniej tankować

W przyszłym tygodniu kierowcy powinni nadal mniej płacić za zatankowaną benzynę; drożeć powinien jedynie autogaz - wskazują analitycy paliwowi. Część z nich zwraca jednak uwagę, że w drugiej połowie sierpnia obniżki cen na stacjach powinny zacząć wyhamowywać.

Analitycy: w przyszłym tygodniu kierowcy nadal będą taniej tankowaćFot: Jacek Bereźnicki
d89c5ht
d89c5ht

Analityk BM Reflex Rafał Zywert zwrócił uwagę, że pierwszy tydzień bieżącego miesiąca upłynął pod znakiem dalszych obniżek cen na krajowych stacjach paliw. - O ile tygodniowa skala spadku cen pozostaje niewielka, to jest to dziewiąty z rzędu tydzień spadków cen - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że obecnie w kraju litr benzyny Pb95 kosztuje średnio 4,32 PLN/l czyli 2 gr./l mniej niż przed tygodniem. Olej napędowy natomiast potaniał o jeden grosz na litrze do 4,10 PLN/l. Litr autogazu kosztuje 1,63 PLN/l i jest 2 gr./l droższy niż przed tygodniem.

Zywert ocenił, że zniżkowa tendencja powinna utrzymać się także w przyszłym tygodniu, a obniżki wyniosą średnio 3-4 gr./l. Prognozuje jednak, że druga połowa miesiąca powinna przynieść wyhamowanie obniżek i stabilizację cen na zbliżonym poziomie.

d89c5ht

Marta Feliksik i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl wskazują, że za zmniejszającymi się cenami na polskich stacjach, odpowiada sytuacja na rynku światowym. - Obecnie baryłka ropy jest najtańsza od kwietnia 2016 roku. Wzrastająca podaż tego surowca połączona z niskim popytem kształtuje cenę czarnego złota na coraz niższym poziomie. Globalny trend spadkowy przekłada się również na polskie rynki paliw, hurtowy i detaliczny, co powoduje spadki cen - wyjaśnili.

Analitycy e-petrol.pl przewidują, że w przyszłym tygodniu za 95. kierowcy zapłacą w przedziale od 4,22 do 4,31 zł/l. Średnia cena mniej popularnej 98. może ukształtować się w przedziale 4,56-4,57 zł za litr, a największego spadku przeciętnej ceny można spodziewać się w przypadku diesla. Jego cena powinna się wahać w przedziale 3,99-4,08 zł/l. Zdaniem ekspertów w przyszłym tygodniu może zdrożeć jedynie autogaz i płacić będziemy za niego od 1,62 do 1,71 zł za litr.

d89c5ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d89c5ht