Trwa ładowanie...

Angela Merkel krytykuje milionowe premie dla bankierów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostro
skrytykowała banki, które - mimo że korzystają z pomocy państwa,
aby przetrwać obecny kryzys finansowy - wypłacają lub zamierzają
wypłacać swym menedżerom milionowe premie.

Share
Angela Merkel krytykuje milionowe premie dla bankierówŹródło: AFP
d4ikas7

- To niezrozumiałe, że banki, którym państwo podaje pomocną dłoń, w wielu przypadkach wypłacają zarazem ogromne premie - powiedziała kanclerz tygodnikowi "Der Spiegel".

Kwestia ta będzie poruszona - jak zapowiada Merkel - także na szczycie G20 na początku kwietnia w Londynie. Zdaniem kanclerz konieczne jest "wyraźniejsze powiązanie, w skali międzynarodowej, systemu premii z rzeczywistym, trwałym sukcesem banków".

Wicekanclerz Niemiec Frank-Walter Steinmeier mówi o "oderwaniu od rzeczywistości i cynizmie" wielu menedżerów. Podobnie wypowiadają się też inni niemieccy politycy. Wskazują też, że nie można hojnie wypłacać premii w czasie, kiedy pracownicy muszą się godzić na skracanie czasu pracy i zmniejszone wynagrodzenia.

d4ikas7

Minister ds. ochrony konsumentów Ilse Aigner (CSU) podkreśliła, że "gdy klienci banków muszą się godzić ze stratami, nie wolno wynagradzać tych, którzy są za to odpowiedzialni" - cytuje "Der Spiegel" i zwraca uwagę, że w obliczu grożącej im drastycznej redukcji premii niektórzy bankierzy inwestycyjni rozważają nawet dochodzenia w sądzie tego, co im się, ich zdaniem, należy.

"Der Spiegel" odnotowuje zarazem, że są i tacy bankierzy, którzy w obliczu kryzysu dobrowolnie rezygnują z premii.

d4ikas7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ikas7
d4ikas7