Trwa ładowanie...
d19ocgg
d19ocgg

Antczak: rząd założył zbyt ambitny wzrost PKB w przyszłym roku

Założony przez rząd wzrost PKB w 2016 r. jest zbyt ambitny i wynika ze zbliżających się wyborów parlamentarnych - uważa ekspert Deloitte Rafał Antczak. Jego zdaniem, prognozowane pozytywne zmiany na rynku pracy, wynikają przede wszystkim z czynników demograficznych.
Share
d19ocgg

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu budżetu na 2016 rok ze wzrostem PKB 3,8 proc. i średnioroczną inflacją 1,7 proc. Według propozycji rządu w 2016 r. płaca minimalna miałaby wynieść 1850 zł brutto. W tym roku płaca minimalna to 1750 zł.

"Zakładany przez rząd wzrost jest dość ambitny. Raczej będziemy mieli do czynienia ze spowolnieniem dynamiki PKB, dlatego rozsądniej byłoby przyjąć szacunek nawet poniżej 3 proc. Ale bardzo trudno w roku wyborczym prognozować niższą dynamikę wzrostu, niż w roku obecnym. Polityczny kontekst tych planów jest zrozumiały" - ocenił rządowe założenia do przyszłorocznego budżetu Rafał Antczak. Dodał, że rządowa prognoza jest realistyczna, ale może ulec pewnym zmianom.

Korekty będzie, jego zdaniem, wymagał m.in. poziom przyszłorocznej inflacji, ponieważ jest jeszcze za wcześnie, aby skutecznie prognozować jej wysokość. "Inflacja jest obarczona ryzykiem zmiany kursu. Jak ona będzie wyglądała w przyszłym roku, dowiemy się dopiero w trzecim, nawet czwartym kwartale (tego roku), kiedy sporo się w Polsce wydarzy" - podkreślił Antczak. Jego zdaniem nawet jeśli inflacja będzie wyższa od zakładanej, wpłynie to pozytywnie na sytuację budżetu państwa.

d19ocgg

Antczak uważa, że prognozowana poprawa sytuacji na rynku pracy, wynika przede wszystkim z czynników demograficznych, w szczególności pozostawania wielu studiujących ludzi poza rynkiem pracy, co obniża podaż pracy. "Teraz wchodzimy w tendencję na rynku pracy, którą nazwałbym +rynkiem pracownika+, gdzie pracownik ma większą swobodę w kształtowaniu i dobieraniu pod siebie ofert pracy, w tym zarobków. Dlatego w tym przypadku (wzrostu wynagrodzeń), założenia rządu nie są szczególnie ambitne".

Zgodnie z założeniami budżetu przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wzrośnie nominalnie o 3,6 proc. (realnie o 1,9 proc.) i wyniesie 4 tys. 55 zł. Nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniesie natomiast 3,8 proc.

"W 2016 r. przewiduje się przeznaczyć dodatkowe środki na wynagrodzenia dla grup pracowniczych, które - co do zasady - od 2010 r. były objęte +zamrożeniem+. W konsekwencji dodatkowe koszty dla budżetu państwa wyniosą około 2 mld zł" - napisano w założeniach.

d19ocgg

Podziel się opinią

Share
d19ocgg
d19ocgg