Trwa ładowanie...
dbz7wdu

Antoni Ptak

Najnowsze informacje
2.0
(4 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Piotrków Trybunalski

dbz7wdu

Antoni Ptak jest polskim przedsiębiorcą i działaczem piłkarskim, znany jako inwestor wspierający kluby sportowe.

Życiorys

Antoni Ptak pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego, urodził się 12 czerwca 1952 roku, chodził do szkoły podstawowej w swoim rodzinnym mieście, a następnie ukończył tam technikum ogrodnicze. Zajmował się gospodarstwem, działał w ogrodnictwie i prowadził sieć hurtowni spożywczych.

W 1993 roku otworzył w Rzgowie nieopodal Łodzi Centrum Handlowe Ptak, które jest obecnie największym kompleksem handlowym zajmującym się sprzedażą odzieży w Polsce i Europie Środkowej.

Antoni Ptak wszedł też w posiadanie przedsiębiorstwa dziewiarskiego „Record”, przedsiębiorstwa handlowego „Elmet” oraz niemieckiej firmy marketingowej. Od 2015 roku Antoni Ptak jest właścicielem Centrum Handlowego Maximus.

Antoni Ptak interesuje się piłką nożną – już w 1995 roku zainwestował w klub sportowy ŁKS Łódź, który wspierał do 2001 roku. Ptak założył też szkółkę piłkarską dla piłkarzy z Polski, Brazylii i Nigerii. Sponsorował między 1998 a 2000 rokiem grający w II lidze gdański zespół Lechia/Polonia Gdańsk utworzony z dwóch klubów piłkarskich (Polonia Gdańsk i Lechia Gdańsk).

Antoni Ptak był też sponsorem Piotrcovii-Ptak SSA, która w lipcu 2003 roku przekształciła się w Pogoń Szczecin. Antoni Ptak jest również właścicielem znajdującego się w Gutowie Małym Centrum Piłkarskiego Ptak, a w 2006 roku otworzył Centro de Futebol Europeu "Ptak" (Centrum Piłkarskie Ptak) w pobliżu São Paulo, gdzie szkoli młodych piłkarzy z Brazylii, którzy później grają w polskich klubach piłkarskich.

Majątek

W 2017 roku wartość majątku Antoniego Ptaka wyniosła 1,7 mld zł – główne źródło dochodów stanowi Centrum Handlowe Ptak, w którego ramach działa hurtownia, internetowy portal sprzedażowy, outlet oraz targi PTAK EXPO.

Do Antoniego Ptaka należy też część Centrum Handlowe Maximus, przy którym zarejestrował Warsaw Expo – w 2015 roku odbyły się tam targi motoryzacyjne Warsaw Moto Show. Przedsiębiorca posiada też spółkę inwestycyjną z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Życie prywatnego

Antoni Ptak ma siostrę oraz dwóch braci – Edward Ptak wykupił sekcję piłkarską Śląsk Wrocław od Grzegorza Schetyny i był jej właścicielem w latach 2005–2006. Antoni Ptak wielokrotnie się przeprowadzał – w 2000 roku mieszkał w Miami, a w 2006 roku wraz z rodziną przeniósł się do Brazylii.

Antoni Ptak ma dwóch synów z pierwszego małżeństwa (został wdowcem w 1987 roku), a także czworo dzieci z drugiego małżeństwa z Agnieszką: trzy córki (Annę, Katarzynę, Antoninę) i syna (Antoniego).

Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków

Antoni Ptak zdobył tytuł Biznesmen Roku 1995 przyznawany przez Polish Business Club, a w 2014 roku zadebiutował w rankingu najbogatszych Polaków miesięcznika Forbes, plasując się na 10. miejscu z wynikiem 1,9 mld zł. W 2015 roku zajął 11. miejsce (1,95 mld zł), w 2016 roku 9. miejsce (1,5 mld zł), a w 2017 roku 14. miejsce.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbz7wdu
dbz7wdu
dbz7wdu
dbz7wdu