Trwa ładowanie...
d1xsfy9
d1xsfy9

Apator wyda w '10 do 20 mln zł na akwizycje, w V poinformuje o restrukturyzacji

25.02. Warszawa (PAP) - Apator planuje restrukturyzację w grupie, o szczegółach może poinformować w maju tego roku. Spółka ocenia, że pierwsze efekty i oszczędności pojawią się w...
Share
d1xsfy9

25.02. Warszawa (PAP) - Apator planuje restrukturyzację w grupie, o szczegółach może poinformować w maju tego roku. Spółka ocenia, że pierwsze efekty i oszczędności pojawią się w 2012 roku. W 2010 roku Apator chce wydać do 20 mln zł na akwizycje, rozmawia w tej sprawie z różnymi firmami w kraju i za granicą - poinformował prezes spółki Janusz Niedźwiecki.

"Niedługo można spodziewać się informacji o strategii grupy, która będzie przewidywać restrukturyzację" - powiedział na czwartkowej konferencji prezes Apatora Janusz Niedźwiecki.

"Do końca kwietnia chcemy podpisać umowę przedwstępną sprzedaży gruntu w Toruniu. To będzie pierwszy etap restrukturyzacji. Myślę, że o jej szczegółach możemy poinformować w maju" - dodał prezes w rozmowie z PAP.

d1xsfy9

Prezes nie powiedział, na czym będzie polegała restrukturyzacja, ani jakich oszczędności spodziewa się spółka.

"Pierwszy rok, kiedy będzie widać efekty restrukturyzacji to może być rok 2012" - powiedział.

Apator poinformował w czwartek w komunikacie, że ma zamiar sprzedać obecną siedzibę w Toruniu, a przeniesienie produkcji w nowe miejsce oraz nowa organizacja struktur może przynieść spółce oszczędności.

Spółka informowała także wcześniej o planach akwizycyjnych.

d1xsfy9

"Jesteśmy bliscy dopięcia akwizycji w Czechach. Rozmawiamy z kolejnymi podmiotami, w Polsce i za granicą. W tym roku możemy wydać na akwizycje do 20 mln zł" - powiedział Niedźwiecki PAP.

Obecnie w skład grupy Apator wchodzą m.in. FAP Pafal, Apator Powogaz, Apator Metrix, Apator Rector. Dzięki nim spółka może zaoferować klientom kompleksowy system zdalnego odczytu i zarządzania urządzeniami pomiarowymi.

"Z taką kompleksową ofertą chcemy na większą skalę wyjść do klientów przemysłowych" - powiedział Niedźwiecki.

Oferta dla przemysłu ma obejmować narzędzia wspierające oszczędzanie energii, wody, ciepła, czy gazu poprzez bieżący monitoring.

d1xsfy9

Spółka planuje także dalszą ekspansję na rynkach zagranicznych.

"Szacujemy, w naszej prognozie na 2010 rok, że eksport będzie stanowił 33 proc. przychodów. Docelowo chcemy, by było to znacznie więcej" - powiedział prezes.

Dodał, że w perspektywie kilku lat rozwój spółki będzie następował głównie poprzez eksport. Natomiast w najbliższych latach spółka liczy na wzrost zapotrzebowania na liczniki energii w kraju.

"Plan URE przewiduje wymianę 14 mln liczników energii elektrycznej w latach 2010-2017. Wartość tego projektu to 7,5 mld zł. Zakładamy, że początek żniw w tym segmencie może przypaść na przyszły rok" - ocenił prezes Apatora.

d1xsfy9

"Ten rok oceniamy, że będzie zbliżony do ubiegłego roku. Uważamy, że nie będzie to rok lepszy. Dlatego nasza prognoza na ten rok jest ostrożna" - dodał.

Apator prognozuje, że w 2010 roku zysk netto grupy wyniesie 40 mln zł, a przychody 400 mln zł. Po czterech kwartałach 2009 roku grupa miała 30,3 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej oraz 367,6 mln zł przychodów. (PAP)

pam/ jtt/

d1xsfy9

Podziel się opinią

Share
d1xsfy9
d1xsfy9