Trwa ładowanie...
rpo
31-03-2007 15:50

Apel w sprawie emerytur pomostowych i wypłat z II filara

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz
Kochanowski apeluje o przyśpieszenie prac nad ustawami: o
emeryturach pomostowych dla urodzonych po 1948 roku oraz o
wypłacie świadczeń z otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

Apel w sprawie emerytur pomostowych i wypłat z II filaraŹródło: PAP
d20tp6l
d20tp6l

RPO przypomina, że "termin wygaszania dotychczasowych uprawnień do emerytury w wieku niższym niż powszechnie obowiązujący" upływa z końcem 2007 roku, a pierwsze emerytury pomostowe na nowych zasadach powinny zostać wypłacone w 2008 roku. Natomiast w 2009 roku pojawią się pierwsi uprawnieni do świadczeń ze środków z OFE.

"Przyśpieszenie uchwalenia tych ustaw podyktowane powinno być także koniecznością stworzenia odpowiedniego okresu dostosowawczego instytucjom, powołanym do realizacji tych ustaw, w szczególności Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych" - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich w liście do wicepremiera Ludwika Dorna, przewodniczącego międzyresortowego zespołu ds. nadzoru ubezpieczeń społecznych.

"Doświadczenia związane ze zmianami systemu prawnego nowego systemu ubezpieczeń społecznych wskazują, że niezbędny jest co najmniej roczny okres na dostosowanie systemu informatycznego do nowych regulacji prawnych" - zaznaczył RPO. W jego ocenie, "wynika z tego poważne zagrożenie dla systemu wypłat emerytur pomostowych".

"Niemniejszy problem dotyczy także wsparcia sprawnym systemem informatycznym wypłat świadczeń wypłacanych ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych" - napisał RPO.

d20tp6l

Wicepremier Ludwik Dorn zapowiedział w pierwszej połowie marca, że projekt ustawy dotyczącej wypłat z II filara dla pierwszych osób ma być gotowy do końca czerwca. Według Dorna, prezes ZUS Aleksandra Wiktorow zadeklarowała, że jeśli ta data się nie zmieni, to na 1 stycznia 2009 roku ZUS jest w stanie wywiązać się ze zobowiązań ustawowych. Ustawa o emeryturach pomostowych - jak zapowiadał wicepremier Dorn - ma być uchwalona do końca września.

d20tp6l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20tp6l