Trwa ładowanie...
d3gt1wm

Apteki nie chcą dyżurować w nocy. Posypią się kary

Apteki nie są w stanie zapewnić nocnego dyżuru mieszkańcom, bo przepisy są zbyt wymagające. Inspekcja Farmaceutyczna grozi, że będzie odbierać pozwolenia. Na razie taka sytuacja jest w jednym z powiatów, ale niedługo może się powtórzyć w całej Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Apteki buntują się przez pracę w nocy
Apteki buntują się przez pracę w nocy (East News, Fot: WOJCIECH JARGILO/REPORTER)
d3gt1wm

Przypadek powiatu trzebnickiego przywołuje "Gazeta Wyborcza". To tam sytuacja jest najgorętsza.

O co chodzi? Przepisy nakazują od pewnego czasu, by podczas nocnego dyżuru w aptece był magister farmacji z przynajmniej 5-letnim stażem. Tak zadecydował Sąd Najwyższy.

A apteki nie są w stanie zapewnić takich warunków bez naruszania Kodeksu pracy. W związku z tym nie chcą dyżurować w nocy.

d3gt1wm

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wracając jednak na Dolny Śląsk. Starosta trzebnicki sam wyznaczył terminy dyżurów, ale apteki się do nich nie dostosowały. - Te dyżury są niepotrzebne. Jak już ktoś przyjdzie, to po test ciążowy albo pojemnik na mocz - mówią farmaceuci.

Ale to nie przekonuje samorządowców, którzy nie są zadowoleni z faktu, że apteki nie stosują się do wytycznych. W takim razie poszedł więc donos do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

d3gt1wm

Efekt? Inspekcja zagroziła, że może cofnąć uprawnienia do prowadzenia aptek.

- To absurd - komentują farmaceuci.

Jak twierdzi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, to forma szantażu. - Tym bardziej bulwersującego, że popełnianego przez urzędników. Jeśli lekarz odmówi dyżuru to czy ktoś grozi mu cofnięciem prawa do wykonywania zawodu? - pyta Tomków na łamach "GW".

d3gt1wm

Sytuacja w Trzebnicy nie jest wyjątkiem. Podobne historie mają miejsce w innych miastach. Apteki chcą, by za nocne dyżury dodatkowo płacić. Ale ministerstwo w tej sprawie na razie milczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3gt1wm

Podziel się opinią

Share
d3gt1wm
d3gt1wm