Trwa ładowanie...

Argentyńskie władze chcą wywłaszczyć krajowe linie lotnicze

Niższa izba argentyńskiego
Kongresu Narodowego, Izba Deputowanych, postanowiła w środę
pozbawić prawa własności właścicieli największych w kraju linii
lotniczych Aerolineas Argentinas.

Share
Argentyńskie władze chcą wywłaszczyć krajowe linie lotniczeŹródło: AFP
d2hjv1n

Niższa izba argentyńskiego Kongresu Narodowego, Izba Deputowanych, postanowiła pozbawić prawa własności właścicieli największych w kraju linii lotniczych Aerolineas Argentinas.

Zwolennicy tego posunięcia podkreślają, że to państwo musi rozwiązać kłopoty, trapiące przewoźnika należącego do hiszpańskiej spółki Marsans. Za największe problemy tych linii lotniczych strona rządowa uważa ciągłe odwołania lotów i opóźnienia.

Za ustawą opowiedziało się 152 z 257 deputowanych. Przeciw było 84. Teraz sprawą zajmie się Senat.

d2hjv1n

Administracja prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner podkreśla, że linie lotnicze stanowią dobro "użytku publicznego" i zobowiązała się do ich przejęcia. Nie doszło jednak do porozumienia między rządem a właścicielem w sprawie wartości przejmowanego majątku.

Firma Marsans, do której należą Aerolineas Argentinas i podlegające im linie powietrzne Austral, na podstawie audytu szwajcarskiej instytucji Credit Suisse Global, wycenia flotę i jej zaplecze na 440 mln dolarów. Ministerstwo planowania, inwestycji publicznych i usług twierdzi tymczasem, że spółka zadłużona jest na około 830 mln dolarów, więc - zdaniem resortu - rząd nie powinien płacić ani grosza.

Marsans podkreśla, że jeśli dojdzie do wywłaszczenia bez porozumienia obu stron, zgłosi apelację do sądu arbitrażowego Banku Światowego.

Aerolineas Argentinas wraz z Austral Lineas Aereas kontroluje ponad 80% rynku przewozów lotniczych w Argentynie.

d2hjv1n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hjv1n
d2hjv1n