Trwa ładowanie...
d2adxu3

ARiMR: ponad 3,1 tys. chętnych na premię dla młodego rolnika

W ostatnim dniu naboru - 16 września br. - do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad tysiąc wniosków o dotacje dla młodych rolników. O wsparcie ubiega się 3171 osób. Agencja ma teraz sześć miesięcy na sprawdzenie dokumentów.

Share
d2adxu3

Najwięcej wniosków złożyli rolnicy z województwa mazowieckiego (658) i wielkopolskiego (415), najmniej - z lubuskiego (21).

ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków 20 sierpnia. Był to pierwszy nabór na premię dla młodego rolnika w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zasady przyznawania wsparcia są nieco inne niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie ma być przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy rozpoczną kierowanie gospodarstwem rolnym dopiero po złożeniu wniosku o premię.

Trwają konsultacje nad zmianą rozporządzenia ministra rolnictwa ws. szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy dot. premii dla młodych rolników. Chodzi o umożliwienie przyznania premii tym rolnikom, którzy rozpoczęli kierowanie gospodarstwem (w tym roku), przed złożeniem wniosku. Jednak na zmiany musi się zgodzić Komisja Europejska.

d2adxu3

Dotacja dla młodego rolnika na start w prowadzeniu gospodarstwa wynosi 100 tys. zł. Będzie ona wypłacana w dwóch ratach: pierwsza - w wysokości 80 proc. - po spełnieniu przez beneficjenta warunków przyznania pomocy, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji; druga - w wysokości 20 proc., po realizacji biznesplanu. Dotacja dla młodych rolników ma ułatwić im gospodarowanie m.in. poprzez inwestycje np. w maszyny rolnicze, co ma zwiększyć konkurencyjność gospodarstwa.

Na wydanie decyzji Agencja ma sześć miesięcy, w tym czasie dokumenty rolników zostaną sprawdzone i będzie ustalona kolejność przyznawania premii na podstawie przyznanych punktów. Można je dostać za m.in. powierzchnię utworzonego gospodarstwa, posiadane kwalifikacje zawodowe, rodzaj planowanej produkcji, rodzaj inwestycji czy przynależność do grup producentów rolnych - wyjaśniła PAP Agencja.

W perspektywie finansowej 2014-2020 na pomoc może liczyć 30 tys. rolników. Do rozdysponowania jest 718 mln euro (tj. ok. 3 mld zł).

Resort rolnictwa planuje przeprowadzenie kolejnego naboru wniosków na premie dla młodych rolników na początku przyszłego roku.

d2adxu3

Podziel się opinią

Share
d2adxu3
d2adxu3