Trwa ładowanie...
d60rwc4

Arkadiusz Muś

Najnowsze informacje
3.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Częstochowa

d60rwc4

Arkadiusz Muś urodził się w Częstochowie, z wykształcenia prawnik, od 1992 roku właściciel największej polskiej firmy zajmującej się produkcją szkła, Press-Glass, a także prywatnego pola golfowego pod Częstochową.

Życiorys

Arkadiusz Muś urodził się w 1962 roku w Częstochowie, z wykształcenia jest prawnikiem – ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Przez dwa lata pracował w prokuraturze, później zajmował się handlem. W 1992 roku kupił przedsiębiorstwo Press-Glass, które kilka dni wcześniej ogłosiło bankructwo, a następnie przeniósł je do Nowej Wsi.

Arkadiusz Muś budował firmę od podstaw – mimo braku odpowiedniego wykształcenia i wiedzy o branży – aż stała się jednym z najnowocześniejszych producentów szkła dla budownictwa na terenie Europy. W 2001 roku Muś przejął zakład produkujący szyby Celt Tychy i przekształcił go w oddział Press-Glass.

Od 2008 roku Arkadiusz Muś zasiada w zarządzie spółki GMT Polska zajmującej się zagospodarowaniem terenów zielonych, ubezpieczeniami i rachunkowością. W kwietniu 2017 roku dołączył do zarządu Polskiej Rady Biznesu jako wiceprezes. Arkadiusz Muś posiada 100 proc. akcji brytyjskiej firmy Glass Systems Group zatrudniającej ponad 2,5 tys. pracowników, a także jest udziałowcem przedsiębiorstwa Euroglas Polska; współpracuje też ze szwajcarskim koncernem Glas Trösch.

Szkło produkowane przez przedsiębiorstwo Musia posłużyło do budowy m.in. warszawskiej Galerii Mokotów, wrocławskiej Sky Tower i Galerii Dominikańskiej, a także szklanych schodów w sklepach Apple.

Majątek

Zgromadzony przez Arkadiusza Musia majątek na rok 2017 wyniósł 1,86 mld zł – kwotę tę osiągnął dzięki dobrze prosperującej i posiadającej dobrą renomę w Europie firmie Press-Glass, której jest właścicielem, a także dzięki udziałom w spółkach GMT Polska i Euroglas Polska.

Życie prywatne

Arkadiusz Muś wspiera Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza. Do Musia należy znajdujące się w Konopiskach koło Częstochowy pole golfowe Rosa Private Golf Club, jedno z najlepszych w Polsce – przedsiębiorca jest znany jako fan tego sportu.

Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków

Arkadiusz Muś pojawił się w zestawieniu 100 Najbogatszych Polaków miesięcznika Forbes m.in. w 2014 roku na 20. miejscu – w roku 2012 Press-Glass zarobił ponad 500 mln zł, a Muś zajmował coraz wyższe pozycje w rankingu. Zwyciężył w Rankingu Liderów 2014, a w 2015 roku był na 19. pozycji z majątkiem w wysokości ponad 1 mld zł. Duży skok w rankingu Muś zanotował w 2017 roku, wspinając się na 13. miejsce z majątkiem o wartości 1,86 mld zł.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d60rwc4
d60rwc4
d60rwc4
d60rwc4