ARP chce wspierać rozwój sektorów gospodarki opartych na wiedzy

Karpacz, 09.12.2016 (ISBnews) - Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) chce wspierać sektory gospodarki oparte na wiedzy i branże high-tech, jednocześnie nie rezygnując z działań restrukturyzacyjnych, poinformował prezes Agencji Marcin Chludziński.

09.12.2016 14:16

"Jednym z naszych celów na najbliższe lata jest wspieranie branż, które w przyszłości będą fundamentalne dla rozwoju polskiej gospodarki, tzn. będą tworzyły finalne produkty i rozwiązania. W ARP koncentrujemy się na najnowszych technologiach, nie zapominamy przy tym o tradycyjnym przemyśle w innowacyjnej wersji" - powiedział Chludziński podczas debaty w ramach II Forum Przemysłowego w Karpaczu.

Zadaniem ARP jest skuteczne wsparcie rozwoju sektorów opartych na wiedzy i branż high-tech. Są to min. branże: gier wideo, technologii kosmicznych oraz robotyka i automatyka. Jednocześnie ARP nie rezygnuje ze swoich filarowych narzędzi, jak restrukturyzacja rozwojowa.

"Dla odniesienia sukcesu gospodarczego i powodzenia większości projektów musimy budować coraz więcej produktów w formule opartej o wartość dodaną. Trzeba tworzyć łańcuchy dostaw, które są w stanie kreować nowe inwestycje, ale także potrzeby. Doskonale widać to na przykładzie branży automotive. W Polsce składa się wiele samochodów, ale jednocześnie powstaje ogrom firm, które robią do nich części. Podobnie jest w zarządzanych przez ARP specjalnych strefach ekonomicznych - mamy tu filarowe inwestycje polskich firm: 80% zezwoleń na działalność gospodarczą w mieleckiej strefie otrzymały firmy polskie i są to firmy, które powstają głównie do obsługi inwestycji zagranicznych" - dodał prezes.

Podczas II Forum Przemysłowego Agencja Rozwoju Przemysłu została odznaczona nagrodą specjalną za "szczególny wkład w zwiększaniu konkurencyjności polskiego przemysłu".

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Dziś jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)