ARP: Model otwartych innowacji zwiększy polską innowacyjność

Sopot, 23.06.2015 (ISBnews) - Sposobem na zwiększenie innowacyjności w Polsce jest wdrożenie modelu otwartych innowacji, w którym ważna jest współpraca, wymiana pomysłów, zakup i adaptacja gotowych rozwiązań, uważa wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Patrycja Zielińska.

23.06.2015 | aktual.: 23.06.2015 16:08

"Oprócz skutecznego wsparcia kapitałowego, musimy także położyć nacisk na budowę kultury innowacyjności w Polsce. Nie tylko za pomocą narzędzi, jak np. Platforma Transferu Technologii, ale także poprzez zmianę myślenia przedsiębiorców, ludzi nauki, czy administracji. Otwartość, współpraca, dzielenie się wiedzą, podejmowanie ryzyka - te elementy musimy rozwijać, jeśli chcemy być innowacyjni" - powiedziała Zielińska podczas panelu "Modele finansowania i prowadzenia projektów w obszarze innowacji oraz re-industrializacji przez spółki strategiczne" w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Wiceprezes podkreśliła, że ARP utworzyła Platformę Transferu Technologii (PTT) właśnie w tym celu.

"PTT staje się centrum wiedzy o nowoczesnych technologiach dla polskiego przemysłu. Każdego dnia do PTT dołącza coraz więcej instytutów naukowych i przedsiębiorców. Obecnie mamy ponad 500 wpisów. Platformą zainteresowane są mikro, małe i średnie firmy, na narodowych czempionach kończąc. Współpracujemy już z PGZ i KGHM, a w dniu otwarcia PTT podpisaliśmy listy intencyjne z Lotosem, Eneą i PGE" - powiedziała Zielińska.

Dodała, że łącznikiem pomiędzy dużymi firmami z udziałem Skarbu Państwa, a przedsiębiorcami tworzącymi nowe technologie jest również ARP Venture, które m.in. może wspierać duże firmy w inwestowaniu w projekty o dużym potencjale rozwoju. Spółka wypełnia także lukę w systemie wsparcia innowacyjnych projektów, zapewniając im wsparcie na etapie rozwoju i ekspansji.

"Jest to pierwsza na polskim rynku spółka z udziałem Skarbu Państwa inwestującą w projekty podwyższonego ryzyka" - podkreśliła wiceprezes.

ARP to spółka Skarbu Państwa, której strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. ARP wspiera rozwój przedsiębiorstw udzielając im pożyczek na zasadach komercyjnych. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)