ARP poszerzyła ofertę pożyczek o średnie spółki, stawia na firmy produkcyjne

Warszawa, 22.03.2017 (ISBnews) - Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) poszerzyła ofertę pożyczek o średnie firmy, podała Agencja. Obecnie jednak więcej pożyczek udzielanych jest na zasadach komercyjnych, niż jako pomoc publiczna.

22.03.2017 12:33

"Jeszcze do niedawna ARP kierowało swoją ofertę finansową do dużych przedsiębiorstw. Zapotrzebowanie rynku pokazało, że warto poszerzyć ją o średnie firmy. ARP nie stawia ograniczeń branżowych i nie zamyka się na żaden sektor. Jednak ze względu na swoją specyfikę kluczowe są inwestycje w przedsiębiorstwa przemysłowe, produkcyjne" - czytamy w komunikacie.

Wśród dotychczasowych pożyczkobiorców ARP można znaleźć firmy z różnych branż - od przemysłu lekkiego do ciężkiego, poprzez spożywczy, chemiczny czy motoryzacyjny, podkreśla Agencja.

"Nasza oferta jest uzupełnieniem, a dla niektórych firm alternatywą oferty bankowej i stanowi coraz istotniejszy element rynku finansowego. Udzielamy kredytów na: projekty innowacyjne, inwestycje, przedsięwzięcia restrukturyzacyjne oraz wsparcie płynności finansowej przedsiębiorstw czy finansowanie zamówień" - powiedziała dyrektor Biura Usług Finansowych ARP Aneta Falecka, cytowana w komunikacie.

Obecnie więcej pożyczek udzielanych jest na zasadach komercyjnych, niż jako pomoc publiczna, podkreśliła Agencja.

Przez ostatnie 6 lat ARP przeznaczyła na nie 3,4 mld zł. Z oferty ARP skorzystało wiele polskich przedsiębiorstw, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, wskazano także.

"Udzielanie pożyczek to dla nas przede wszystkim działalność biznesowa, ale nie zapominamy przy tym o innych aspektach, jak wsparcie przedsiębiorstw przemysłowych, o kluczowym znaczeniu dla regionów słabiej uprzemysłowionych i tych z dużym bezrobociem strukturalnym. Ten pozabiznesowy element jest dla nas równie ważny. Oprócz finansowania przedsiębiorstw w kłopotach staramy się dotrzeć także do firm w dobrej kondycji, które chcą się rozwijać i mają ku temu perspektywy, a brakuje im środków" podsumowała Falecka.

Przykładami skutecznie przeprowadzonych procesów restrukturyzacji z wykorzystaniem pożyczki z ARP S.A. jest MZCH Organika S.A., która specjalizuje się w produkcji pianki poliuretanowej wykorzystywanej przede wszystkim w przemyśle meblarskim, PZL-Sędziszów S.A. - producent filtrów samochodowych, czy Classen-Pol S.A. - jeden z czterech największych w Polsce producentów drzwi wewnętrznych i ościeżnic.

W przypadku finansowania inwestycji okres pożyczkowy to zazwyczaj do 7 lat, natomiast karencja w spłacie kredytu w tym przypadku obejmuje okres od uruchomienia planowanej inwestycji.

ARP S.A. działa w obszarze tradycyjnie rozumianego przemysłu, prowadzi procesy restrukturyzacji i udziela finansowania dużym przedsiębiorcom. Spółka wspiera także innowacyjne sektory przemysłu. Oprócz gier wideo także przemysł kosmiczny, automatykę i robotykę. Dzięki współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju, ARP dąży wspólnie ze znaczącymi partnerami do podnoszenia innowacyjności polskiej gospodarki.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)