ARP poszerzyła ofertę pożyczek o średnie spółki, stawia na firmy produkcyjne
Warszawa, 22.03.2017 (ISBnews) - Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) poszerzyła ofertę pożyczek o średnie firmy, podała Agencja. Obecnie jednak więcej pożyczek udzielanych jest na zasadach komercyjnych, niż jako pomoc publiczna.
"Jeszcze do niedawna ARP kierowało swoją ofertę finansową do dużych przedsiębiorstw. Zapotrzebowanie rynku pokazało, że warto poszerzyć ją o średnie firmy. ARP nie stawia ograniczeń branżowych i nie zamyka się na żaden sektor. Jednak ze względu na swoją specyfikę kluczowe są inwestycje w przedsiębiorstwa przemysłowe, produkcyjne" - czytamy w komunikacie.
Wśród dotychczasowych pożyczkobiorców ARP można znaleźć firmy z różnych branż - od przemysłu lekkiego do ciężkiego, poprzez spożywczy, chemiczny czy motoryzacyjny, podkreśla Agencja.
"Nasza oferta jest uzupełnieniem, a dla niektórych firm alternatywą oferty bankowej i stanowi coraz istotniejszy element rynku finansowego. Udzielamy kredytów na: projekty innowacyjne, inwestycje, przedsięwzięcia restrukturyzacyjne oraz wsparcie płynności finansowej przedsiębiorstw czy finansowanie zamówień" - powiedziała dyrektor Biura Usług Finansowych ARP Aneta Falecka, cytowana w komunikacie.
Obecnie więcej pożyczek udzielanych jest na zasadach komercyjnych, niż jako pomoc publiczna, podkreśliła Agencja.
Przez ostatnie 6 lat ARP przeznaczyła na nie 3,4 mld zł. Z oferty ARP skorzystało wiele polskich przedsiębiorstw, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, wskazano także.
"Udzielanie pożyczek to dla nas przede wszystkim działalność biznesowa, ale nie zapominamy przy tym o innych aspektach, jak wsparcie przedsiębiorstw przemysłowych, o kluczowym znaczeniu dla regionów słabiej uprzemysłowionych i tych z dużym bezrobociem strukturalnym. Ten pozabiznesowy element jest dla nas równie ważny. Oprócz finansowania przedsiębiorstw w kłopotach staramy się dotrzeć także do firm w dobrej kondycji, które chcą się rozwijać i mają ku temu perspektywy, a brakuje im środków" podsumowała Falecka.
Przykładami skutecznie przeprowadzonych procesów restrukturyzacji z wykorzystaniem pożyczki z ARP S.A. jest MZCH Organika S.A., która specjalizuje się w produkcji pianki poliuretanowej wykorzystywanej przede wszystkim w przemyśle meblarskim, PZL-Sędziszów S.A. - producent filtrów samochodowych, czy Classen-Pol S.A. - jeden z czterech największych w Polsce producentów drzwi wewnętrznych i ościeżnic.
W przypadku finansowania inwestycji okres pożyczkowy to zazwyczaj do 7 lat, natomiast karencja w spłacie kredytu w tym przypadku obejmuje okres od uruchomienia planowanej inwestycji.
ARP S.A. działa w obszarze tradycyjnie rozumianego przemysłu, prowadzi procesy restrukturyzacji i udziela finansowania dużym przedsiębiorcom. Spółka wspiera także innowacyjne sektory przemysłu. Oprócz gier wideo także przemysł kosmiczny, automatykę i robotykę. Dzięki współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju, ARP dąży wspólnie ze znaczącymi partnerami do podnoszenia innowacyjności polskiej gospodarki.
(ISBnews)