Trwa ładowanie...
d234s5m

ARP, TF Silesia i JSW uzgodniły warunki nabycia koksowni Victoria

Agencja Rozwoju Przemysłu, Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Jastrzębska Spółka Węglowa uzgodniły kluczowe warunki do umowy inwestycyjnej (tzw. Term Sheet) zakupu należących do grupy JSW Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria - podała w czwartek ARP.

Share
d234s5m

Według wcześniejszych informacji będąca w trudnej sytuacji finansowej JSW ma do końca czerwca czas na wypracowanie umowy restrukturyzacyjnej z bankami-wierzycielami. Spółka informowała, że do tego czasu chce zakończyć rozmowy dotyczące sprzedaży części aktywów.

Na początku czerwca ARP podała, że wspólnie z TF Silesia jest zainteresowana nabyciem większościowego pakietu akcji Victorii. W czwartkowym komunikacie ARP znalazła się informacja o "zakupie koksowni".

Jak przekazała PAP w czwartek Agnieszka Barzycka z biura prasowego JSW, transakcja obejmie cały należący do JSW pakiet akcji, który stanowi 92,84 proc. udziałów w Victorii.

d234s5m

Z komunikatu ARP wynika, że strony ustaliły cenę zakupu koksowni na 350 mln zł, a ARP i TF Silesia na początku lipca br. wpłacą na konto JSW 200 mln zł zaliczki.

Zanim nabywcy wpłacą zaliczkę, strony muszą spełnić wszystkie ustalone warunki zawieszające transakcję (m.in. pozytywny wynik testu prywatnego inwestora czy uzyskanie zgód korporacyjnych). Musi również zostać podpisana umowa inwestycyjna dopuszczając możliwość ponownego nabycia koksowni Victoria przez grupę JSW, jeżeli w przyszłości ARP i TF Silesia podjęłyby decyzję o dezinwestycji.

Sprzedaż akcji wybranych podmiotów z grupy kapitałowej podmiotom powiązanym ze Skarbem Państwa, z możliwością ich odkupienia w przyszłości, to jeden z elementów planu naprawczego JSW. Zaangażowanie kapitałowe inwestorów miałoby służyć pozyskaniu kapitału na inwestycje w firmie.

Na początku kwietnia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski mówił, że w ramach programu naprawczego w niektóre aktywa JSW mogą zaangażować się: Polskie Inwestycje Rozwojowe, Towarzystwo Finansowe Silesia, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz spółka PGNiG Termika.

d234s5m

Potem przedstawiciele spółki i resortu informowali, że chodzi o mniejszościowe pakiety akcji w spółkach: JSW Koks SA, Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria SA oraz Spółce Energetycznej Jastrzębie (SEJ).

Na początku czerwca JSW przekazała, że projekt sprzedaży pakietu akcji spółki JSW Koks na rzecz inwestorów związanych ze Skarbem Państwa został czasowo zawieszony, trwały natomiast rozmowy ws. koksowni Victoria.

W kwietniu br. PGNiG Termika kupiła za 190,4 mln zł 100 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju od Spółki Energetycznej Jastrzębie (SEJ) z grupy JSW. Z kolei pod koniec maja JSW podpisała z PGNiG Termika list intencyjny dotyczący sprzedaży całej SEJ.

1 czerwca JSW podpisała umowę z obligatariuszami: BGK, PKO BP, PZU i PZU Życie, na mocy której zobowiązała się, że w latach 2016-18 odkupi obligacje za łącznie 150 mln zł, a począwszy od 2019 r. w kwocie nie mniejszej niż 178 mln zł rocznie. Stroną umowy nie był ING, którego dług został wykupiony przez pozostałych obligatariuszy.

d234s5m

Z perspektywy JSW to ważna umowa, ponieważ kwestia obligacji należy do kluczowych problemów związanych z płynnością zadłużonej spółki.

Strata netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej w ub. roku przekroczyła 3,1 mld zł; na wynik w znacznym stopniu wpłynęły odpisy na majątku dokonane na ponad 2,83 mld zł.

Podstawową działalnością koksowni Victoria jest produkcja koksu oraz produktów węglopochodnych. Spółka jest obecnie największym w kraju i znaczącym w Europie producentem koksu odlewniczego o najwyższych parametrach wytrzymałości mechanicznej. Victoria produkuje także koks metalurgiczny i przemysłowy. Łączne moce produkcyjne wynoszą 500 tys. ton rocznie.

d234s5m

Podziel się opinią

Share
d234s5m
d234s5m