Trwa ładowanie...
d4dvjh6

ARR dopłaciła w tym roku 117 mln zł do materiału siewnego wysokiej jakości

Agencja Rynku Rolnego dopłaciła w tym roku ok. 117 mln zł. do zakupu wysoko jakościowego materiału siewnego. Jest to rodzaj pomocy, która ma zachęcić rolników m.in. do wysiewania kwalifikowanych zbóż, dzięki czemu mogą uzyskać wyższe plony.

Share
d4dvjh6

Jak poinformowała ARR, w bieżącym roku rolnicy złożyli 78,8 tys. wniosków, to o 1 proc. więcej niż przed rokiem. ARR przyjmowała wnioski od 15 stycznia do 25 czerwca br. Najwięcej wniosków pochodziło z województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, najmniej z woj. małopolskiego i świętokrzyskiego.

Dopłatami objęto 1 173 tys. ha powierzchni gruntów rolnych. W sumie wydano 77,8 tys. decyzji przyznających dopłatę.

Agencja dopłaca do zakupu kwalifikowanego ziarna właśnie w ramach pomocy de minimis. Oznacza to, że bez względu na formę i cel pomocy łączna jej kwota przyznana jednemu producentowi rolnemu może wynieść do 15 tys. euro w okresie trzech lat.

d4dvjh6

W tym roku zostały zmniejszone stawki dopłat. Od 22 kwietnia br. wynoszą one do 1 ha powierzchni, na której wysiano/wysadzono materiał siewny: 80 zł dla zboża, mieszanek zbożowych i pastewnych, 130 zł dla roślin strączkowych oraz 400 zł dla ziemniaków.

Kolejny termin składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego - to 15 stycznia - 25 czerwca 2016.

W związku z wejściem w życie przepisów znowelizowanej ustawy o Agencji Rynku Rolnego, od 2016 r. zmienia się sposób określania wysokości stawek dopłat. Stawki dopłat do materiału siewnego będą corocznie określane w drodze rozporządzenia Rady Ministrów do dnia 30 września.

Ich wysokość będzie wyliczana na podstawie wnioskowanej powierzchni upraw zadeklarowanych we wnioskach z uwzględnieniem gatunków roślin uprawnych objętych dopłatą oraz środków finansowych przeznaczonych na te dopłaty w danym roku.

Z uwagi na zmianę przepisów ww. ustawy ulegnie zmianie także formularz wniosku o przyznanie dopłaty.

Szczegółowe informacje dotyczące uzyskania dopłaty oraz aktualny wzór wniosku zostaną udostępnione na stronie internetowej ARR przed rozpoczęciem terminu na składanie wniosków, tj. przed 15 stycznia 2016 r. - informuje ARR.

d4dvjh6

Podziel się opinią

Share
d4dvjh6
d4dvjh6