Trwa ładowanie...

ASF. Z 30 tys. odstrzelonych dzików tylko nieco ponad 100 było chorych

Polowania nie są skuteczną metodą walką z afrykańskim pomorem świń (ASF). Myśliwi odstrzelili 30 tys. dzików, a tylko 122 były chore. Lepsze efekty daje zbieranie z lasów padłych sztuk.

ASF. Z 30 tys. odstrzelonych dzików tylko nieco ponad 100 było chorychŹródło: Shutterstock.com
d43cxmb
d43cxmb

Takie wnioski płyną z odpowiedzi na interpelację poselską, na którą powołuje się "Rzeczpospolita". O efekty masowych polowań na dziki spytała ministra rolnictwa grupa posłów z partii Zieloni, PSL, Lewica i Koalicji Obywatelskiej. Polowania odbyły się od końca stycznia do połowy marca.

– W wyniku realizacji odstrzału sanitarnego w okresie od 31 stycznia do 15 marca pozyskano łącznie 29 676 dzików. Jednocześnie w okresie od 31 stycznia do 10 marca br. wynik dodatni w kierunku ASF otrzymano w 122 próbkach pobranych od odstrzelonych dzików – odpowiedziało Ministerstwo Rolnictwa na poselską interpelację.

Wirusa ASF stwierdzono więc u 0,4 proc. upolowanych zwierząt. Tymczasem, jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita", w przypadku badania padłych zwierząt chorobę wykryto u ponad 1300 sztuk.

Jedna z autorek interpelacji Małgorzata Tracz (Zieloni) podkreśla, że przy walce z ASF najważniejszy jest nadzór bierny, asekuracja rolników i myśliwych, a dopiero na trzecim miejscu –odstrzał sanitarny. – Jednak lex Ardanowski odwróciło tę kolejność, postawili głównie na odstrzał. Uważamy, że środki przeznaczane na wynagradzanie myśliwych, od 300 do 600 zł, powinny trafić na nadzór bierny, na wynagrodzenie dla osób, które znajdą padłe dziki i zaalarmują służby weterynaryjne – podkreśla Tracz w rozmowie z "Rz".

d43cxmb

Zobacz: Zamknięte lasy. Za złamanie zakazu zapłacisz nawet 30 tys. zł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43cxmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43cxmb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj