Trwa ładowanie...

Atrakcyjne zarobki? Gdy inni zarabiają mniej

Rosnący poziom zarobków czyni ludzi szczęśliwymi tylko wtedy, gdy mają poczucie, że przez to powodzi się im lepiej niż znajomym, przyjaciołom, sąsiadom

Share
Atrakcyjne zarobki? Gdy inni zarabiają mniej
Źródło: Thinkstockphotos
d2pzbl8

Z badań uniwersytetów w Warwick i Cardiff wynikają ciekawe wnioski, opublikował je "Journal of Psychological Science". Wykryta prawidłowość tłumaczy, dlaczego rosnący w ostatnich 40 latach w Wielkiej Brytanii ogólny poziom społecznej zamożności nie dał ludziom poczucia, że są szczęśliwsi.

Punktem wyjścia badań był prowadzony przez Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych w okresie siedmiu lat sondaż brytyjskich gospodarstw domowych (British Household Panel Survey), dotyczący poziomu przychodów i zadowolenia z życia.

d2pzbl8

Stosując metody analizy porównawczej wobec osób tej samej płci, grupy wiekowej, poziomu wykształcenia i miejsca zamieszkania, naukowcy obu uniwersytetów ustalili, że pieniądze czynią ludzi szczęśliwszymi, tylko wówczas, gdy prowadzą do poprawy statusu społecznego. Okazuje się, że zarobienie miliona funtów rocznie to nie dosyć, by uczynić ludzi szczęśliwszymi, jeśli wiedzą, że wszyscy ich przyjaciele zarabiają dwa razy więcej.

Z badań wynika, że przychód odzwierciedlający miejsce na drabinie społecznej jest najlepszym kluczem do przewidzenia ogólnego zadowolenia z życia. Faktyczny poziom przychodu i średnia przychodów innych nie mają wymiernego efektu.

(MS)

d2pzbl8

Podziel się opinią

Share
d2pzbl8
d2pzbl8