Trwa ładowanie...
d30k3vz

Augustynowska, Nowoczesna: Dodatek na dzieci to 100 mld zł kosztu budżetu (akt.)

Aktualizujemy depeszę o ramy czasowe szacunku kosztów dla budżetu programów zaproponowanych przez rząd.
Share
d30k3vz

Warszawa 18.11.2015 (ISBnews) - Dodatek na dzieci w wysokości 500 zł może kosztować budżet ok. 100 mld zł (przy założeniu 20-25 mld zł wydatków na ten cel rocznie w ciągu całej 4-letniej kadencji obecnego rządu), a obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn kolejne 43 mld zł, szacuje w rozmowie z ISBnews członek Komisji Polityki Społecznej i Rodziny z Nowoczesnej Joanna Augustynowska. W efekcie, obietnice rządu mogą kosztować budżet maksymalnie łącznie nawet ponad 240 mld zł przez całą kadencję.

"Z naszych wyliczeń wynika, że dodatek dla dzieci w wysokości 500 zł zaproponowany w expose przez panią premier może kosztować budżet ok. 100 mld zł przy założeniu 20-25 mld zł wydatków na ten cel rocznie w ciągu całej 4-letniej kadencji obecnego rządu. Z kolei obniżenie wieku emerytalnego szacujemy, że taka operacja będzie kosztować budżet 43 mld zł" - powiedziała ISBnews Augustynowska.

Dodała, że obniżenie podatku CIT dla małych i średnich firm do 15% może kosztować 7,5-22,5 mld zł, a z kolei na 75 mld zł szacowany jest koszt w przypadku podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.

d30k3vz

"Pani premier akcentowała pomoc dla uboższych m.in. 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, jednak tak naprawdę nadal nie znamy szczegółów dotyczących projektu, w jaki sposób ma to być weryfikowane. Warunków do spełnienia będzie tak dużo, że właściwie nie wiem, w jaki sposób chce pani premier ograniczyć biurokrację i jednocześnie wypłacić te wszystkie świadczenia" - dodała Augustynowska.

Jej zdaniem, expose to przede wszystkim kontynuacja kampanii wyborczej PiS. "W głównej mierze są to przede wszystkim pobożne życzenia. Zabrakło bowiem faktów i informacji w jaki sposób ma to być wszystko sfinansowane. Podatek bankowy jak i podatek od supermarketów tak naprawdę uderzy w rodziny" - dodała.

"Zgadzamy się z obniżeniem stawki CIT dla małych i średnich firm i ograniczeniem biurokracji. Natomiast realnie wciąż nie wiemy w jaki sposób pani premier chce to wszystko wprowadzić. Brakuje nam podstawowych informacji" - podsumowała Augustynowska.

W dzisiejszym expose premier Beata Szydło poinformowała, że rząd zaproponuje zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł i podwyższenie minimalnej stawki godzinowej do 12 zł. Podatek CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw ma zostać obniżony do 15%. Premier zapowiedziała także zmiany procedur w przypadku osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Szydło zapowiedziała także, że minister finansów przygotuje autopoprawkę do budżetu na 2016 r., aby móc sfinansować dopłaty dla rodzin w wysokości 500 zł na drugie i trzecie dziecko, a w biedniejszych rodzinach - również na pierwsze.

Rada Ministrów przyjęła pod koniec września ostateczną wersję projektu budżetu na 2016 r, zakładającego 54,6 mld zł deficytu i 3,8% wzrostu PKB.

Marek Knitter

(ISBnews)

d30k3vz

Podziel się opinią

Share
d30k3vz
d30k3vz