Trwa ładowanie...

Australijskie kopalnie chcą polskich górników

W australijskim rządzie trwają prace nad przygotowaniem oferty zatrudnienia w tamtejszych kopalniach dla pracowników z innych krajów, w tym z Polski - poinformowała ambasador Australii w Polsce Ruth Pearce w liście do szefa związku Sierpień 80, Bogusława Ziętka.

Australijskie kopalnie chcą polskich górnikówŹródło: Jupiterimages
d3rjy0d
d3rjy0d

Sprawa możliwości zatrudnienia polskich górników w australijskich kopalniach stała się głośna kilka tygodni temu, gdy na Śląsku gościła misja gospodarcza przedstawicieli australijskiego przemysłu węglowego. Sierpień 80 skierował wówczas pisemne pytanie w tej sprawie do ambasady Australii. W czwartek związek opublikował otrzymaną odpowiedź.

Poinformowano m.in., że 8 lutego 2010 roku australijski rząd zapowiedział zmiany w przepisach programu migracyjnego, tak aby dostosować go do potrzeb krajowego przemysłu.

"Program zakłada, że priorytet przy zatrudnieniu będą mieli wykwalifikowani pracownicy cudzoziemscy, których zatrudnienie zapewni australijski pracodawca. Istnieje także możliwość wystąpienia o pozwolenie na pracę w sytuacji, gdy nie mamy jeszcze australijskiego pracodawcy, który chce nas zatrudnić, jednak procedura jest wtedy dużo bardziej skomplikowana" - czytamy w odpowiedzi, przytoczonej przez Sierpień 80.

Ambasada poinformowała, że obecnie trwają prace nad nową, bardziej ukierunkowaną listą potrzebnych w Australii zawodów. Prace te mają się zakończyć do 30 kwietnia 2010.

Skilled Occupation List (SOL) to lista osób, które mogą na stałe wyemigrować do Australii w ramach programu General Skilled Migration. Nowa lista ma być opublikowana 30 kwietnia 2010 roku i wejść w życie w połowie tego roku.

Związkowcy z Sierpnia 80 zapowiadają, że będą na bieżąco interesować się sprawą i przekazywać informacje na ten temat zainteresowanym.

d3rjy0d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rjy0d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj