Trwa ładowanie...

Autor ustawy antynikotynowej za akcyzą od e-papierosów

Prof. Jacek Jassem, znany onkolog i autor zmian w ustawie antynikotynowej opowiada się za wprowadzeniem zakazu palenia e-papierosów w miejscach publicznych. Chce też, by rząd objął je podatkiem akcyzowym.

Autor ustawy antynikotynowej za akcyzą od e-papierosówŹródło: Fotolia, fot: Jipé
d3j2ct4
d3j2ct4

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podkreślił, że nie ma naukowych dowodów na brak szkodliwości e-papierosów oraz na to, że pomagają one wyjść z uzależnienia od nikotyny.

Wynalezione w Chinach papierosy elektroniczne w sprzedaży znajdują się dopiero od 10 lat. W Polsce zaledwie od kilku. Zdaniem onkologa to zbyt krótki czas, by przesądzać o skutkach ubocznych ich palenia. Tymczasem e-papierosy sprawiają, że palenie znów staje się modne i społecznie akceptowane.

Prof. Jassem uważa, że trzeba z tym skończyć. Dlatego postuluje wprowadzenie zakazu palenia e-papierosów w miejscach publicznych i ograniczenie dostępu wyłącznie do osób pełnoletnich. Zwraca również uwagę na bardzo istotny aspekt ekonomiczny.

- Nie mam złudzeń, że i tym razem walka będzie zacięta. Elektroniczne papierosy to złoty interes, bo nie są objęte akcyzą. Myślę, że rząd powinien pomyśleć o objęciu ich tym podatkiem, a także zakazać ich palenia w miejscach publicznych i uniemożliwić ich sprzedaż dzieciom i młodzieży - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Wyroby tytoniowe pali ok. 30 proc. dorosłych Polaków, liczbę palaczy e-papierosów szacuje się zaś na 1,2 mln osób. Rak płuca jest najczęściej zabijającym nowotworem w Polsce. Tak w przypadku mężczyzn, jak i kobiet.

Opracowanie: Jan Bolanowski

d3j2ct4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j2ct4