Aviva PTE krytyczna do najnowszych propozycji reformy systemu emerytalnego (wywiad)

14.01. Warszawa (PAP) - Aviva PTE krytycznie podchodzi do najnowszych propozycji reformy systemu emerytalnego zgłoszonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Celem...

14.01. Warszawa (PAP) - Aviva PTE krytycznie podchodzi do najnowszych propozycji reformy systemu emerytalnego zgłoszonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Celem zaproponowanych zmian jest poprawa stanu finansów publicznych, a nie sytuacji przyszłych emerytów - poinformował w wywiadzie dla PAP Paweł Pytel, prezes Aviva PTE.

"Przedstawione propozycje są sposobem na chwilowe ratowanie poziomu długu publicznego, a nie reformą II filaru emerytalnego. Jest to niszczenie mechanizmu gromadzenia oszczędności przez 14 mln Polaków funkcjonujących w systemie" - powiedział PAP Pytel.

Prezes zwrócił uwagę, że przedstawione założenia przewidują zmianę tylko wąskiego spektrum zagadnień i nie stanowią całościowej oceny systemu. Brak w nich między innymi wprowadzenia funduszy o różnych strategiach inwestycyjnych.

"Jako środowisko podjęliśmy temat wprowadzenia wielofunduszowości, który pojawił się w ubiegłorocznych propozycjach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jest to sprawa najbardziej istotna dla drugiego filaru. Stworzenie funduszu bezpiecznego, do którego w okresie 5-7 lat przed emeryturą środki byłyby stopniowo przenoszone, jest metodą na wyeliminowanie ryzyka trafienia na bessę w momencie przechodzenia na emeryturę" - powiedział.

"Główny zarzut ministerstwa mówiący, że emerytury z OFE mogą się różnić w zależności od tego, kiedy oszczędzający będzie przechodził na emeryturę, poprzez takie rozwiązanie zostanie wyeliminowany" - dodał.

Aviva PTE opowiada się również za utworzeniem trzeciego funduszu, który inwestowałby agresywniej od dotychczasowego.

"W długiej perspektywie rynek akcji daje wyższy realny zwrot z inwestycji niż papiery dłużne. Jeśli chcemy doprowadzić do zwiększenia emerytur, to powinien zostać utworzony fundusz o większym zaangażowaniu w akcje" - powiedział Pytel.

MPiPS CHCE ZMNIEJSZYĆ PROCENT WYNAGRODZENIA PRZEKAZYWANY DO OFE DO 3 PROC. Z 7,3 PROC. OBECNIE

"W całej sprawie nie chodzi o dobro emerytów. W propozycji nie znalazłem uzasadnienia, w jaki sposób zmniejszenie składki, która trafia do OFE, ma przynieść korzyść emerytom. Rozumiem, że jest to działanie, które ma doraźnie pomóc finansom publicznym poprzez skierowanie środków własnych ubezpieczonych do wspólnej puli w ZUS" - powiedział Pytel.

Prezes krytycznie odniósł się też do propozycji, aby umożliwić przeniesienie środków z OFE do ZUS i jednorazową wypłatę środków z ZUS.

"Rząd powinien podejmować działania wzmacniające oszczędzanie w II i III filarze. Wszelkie sugestie, że cześć środków, które zostały przez lata odłożone na emeryturę, można wydać na bieżące potrzeby, są działaniami na szkodę emerytów" - powiedział.

"Uważam, że środki w II filarze są gromadzone, aby oszczędzający miał zabezpieczoną emeryturę i one powinny gwarantować emerytom godne życie. Propozycje ministerstwa zakładają, że będziemy mieli bardzo dużą grupę osób żyjących na bardzo niskim poziomie, czyli dwóch minimalnych świadczeń. Według wyliczeń ministerstwa w 2046 roku będzie to nieco ponad 20 proc. średniego wynagrodzenia, gdy dzisiaj jest to około 40 proc., taki kierunek zmian trudno uznać za korzystny dla emerytów i całego systemu" - dodał.

Zdaniem prezesa Aviva PTE, gruntowna reforma systemu emerytalnego powinna być wypracowana przez ekspertów.

"Zeszłoroczna propozycja premiera, aby stworzyć grupę, która przez kilka miesięcy wypracuje rozwiązania zmian w II filarze, jest jak najbardziej potrzebna. Czekamy na zaproszenie do poważnej, całościowej dyskusji, w której ważną rolę mogą odegrać specjaliści ze środowisk akademickich wolni od polityki" - podsumował.

Jakub Rutkowski (PAP)

jru/ jtt/ asa/

Źródło artykułu:PAP
ofewywiadcu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)